Od 70 lat żółto-niebieska (foto, film)

Autor: |

Jej losy nie były łatwe. Jak każdy klub, miała swoje wzloty i upadki, jednak od 2016 roku nieprzerwanie rozwija skrzydła. Avia Świdnik świętuje dziś 7 dekad istnienia.

Z tej okazji, w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się gala, podczas której podsumowano działalność klubu oraz podziękowano tym, którzy tworzą jego historię. Nim jednak rozpoczęła się ta część uroczystości, minutą ciszy uczczono nieżyjących już zawodników, trenerów oraz osoby związane z żółto-niebieskimi.

Szczególny hołd oddano zmarłemu 24 października Tomaszowi Wójtowiczowi, który w 1976 roku razem z Avią zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w siatkówce. Kilka słów o koledze z parkietu powiedział Kazimierz Patrzała, radny Miasta Świdnik i były siatkarz żółto-niebieskich: – Tomek przez wiele lat był związany z Avią Świdnik. To właśnie na tym parkiecie, w kraju, Europie i na świecie zdobywał najważniejsze wyróżnienia i tytuły. Kiedy kilka dni temu, w imieniu organizatorów wręczyłem mu zaproszenie na galę, ucieszył się, że spotkamy się z okazji 70-lecia i że znów zobaczy się z kolegami. Tak się złożyło, że ten scenariusz legł w gruzach. Wszystko było już zaplanowane. Tomek miał być dziś z nami. Niestety nie ma Go, ale pozostaje w naszych sercach. Na pewno będzie przyglądał się rozwojowi sportu w Świdniku. Drogi Tomku, życzymy Ci, abyś był tam w spokoju. Czekaj na nas.

Po krótkim wstępie i przywitaniu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się byli i obecni zawodnicy klubu, jego kibice, a także przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich samorządowych, przedsiębiorstw, placówek oświatowych oraz kulturalnych zaprzyjaźnionych z żółto-niebieskimi, przyszedł czas na historię Avii w pigułce. Zebrani w sali widowiskowej MOK goście mieli okazję zobaczyć film pt. „Avia – 70 lat”, przygotowany przez TVP 3, podsumowujący działalność klubu.

Jak przystało na okrągły jubileusz, nie zabrakło okolicznościowych przemówień. Jako pierwszy głos zabrał Artur Soboń, wiceminister finansów, który odniósł się do sukcesów, które w ostatnim czasie ścięci klub: – Niedawno obchodziliśmy 70 lat Helicopters Brass Orchestra. Dziś 70-lecie Avii Świdnik, a niedługo także praw miejskich Świdnika. Ta kolejność, od fabryki, przez różnego rodzaju aktywność jej pracowników, potem mieszkańców Świdnika, to naturalna więź splatająca życie każdego z nas. Film, który obejrzeliśmy pokazuje, jak wielki wysiłek wzięło na siebie miasto, jeśli chodzi o infrastrukturę, utrzymanie klubu oraz stworzenie warunków do trenowania.

Kilka słów od siebie dodał także burmistrz Waldemar Jakson, który wystąpił dziś nie tylko w roli gospodarza miasta, ale też właściciela klubu.

– Każdy jubileusz jest okazją do podziękowań. Chciałbym podziękować całej żółto-niebieskiej rodzinie. Trenerom i wychowawcom, którzy latami przekazywali młodym świdniczanom tajniki dyscyplin sportowych. Zarządom klubu, jego pracownikom, działaczom, radnym, którzy również mieli ogromny udział w tworzeniu Avii. Chcę także podziękować oddanym kibicom, którzy swoją miłość do klubu przekazują z pokolenia na pokolenie, pokazując tym samym czym jest lokalny patriotyzm. Wreszcie chcę podziękować sponsorom, bez których sport w ogóle by nie funkcjonował. Przez długie lata był to PZL Świdnik. Później, w najcięższym dla Avii okresie, stowarzyszenia reprezentujące poszczególne sekcje sportowe. To był trudny czas, ale pozwolił Avii przetrwać. Wreszcie w 2016 roku podjęliśmy decyzję o przejęciu klubu przez miasto. Dzięki temu po kilkunastu latach rozproszeni sportowcy reprezentujący żółto-niebieskie barwy odzyskali organizacyjną i finansową stabilizację. Warto w tym miejscu wspomnieć, że miasto łącznie przeznacza na sport ponad 10 mln zł. Naszym celem jest powrót Avii do okresu jej świetności. Dlatego powstały nowy stadion miejski, kompleks basenów i infrastruktury sportowej, korty tenisowe. Przed nami kolejne inwestycje. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku młodzi adepci Akademii Piłkarskiej Avii Świdnik zagrają na hali pneumatycznej, jedynym takim publicznym obiekcie po tej stronie Wisły. W planach mamy również kolejną potężną inwestycję, czyli budowę potężnej hali sportowej, spełniającej warunki rozgrywek na poziomie siatkarskiej PlusLigi, ale też umożliwiającej uprawianie innych dyscyplin sportu. Mam nadzieję, że to właśnie w nowej hali będziemy obchodzili kolejne jubileusze – powiedział burmistrz Waldemar Jakson.

Gospodarz miasta zapewnił też, że plany związane z budową nowej hali nie skończą się tylko na obietnicach. Już 14 listopada zostanie rozstrzygnięty przetarg na projekt oraz nadzór autorski budowy tego obiektu. Na projekt miasto przeznaczyło 2,5 mln zł, zaś sama budowa hali to koszt rzędu 60, a nawet 70 mln zł.

– To poważny start, bo jeśli wydaliśmy takie pieniądze na projekt, nie możemy się zatrzymać tłumaczył W. Jakson. Dodał: – Obecnie w zajęciach prowadzonych przez MKS Avię uczestniczy prawie 1200 osób. Szkolenie młodzieży stanowi dla nas trzon i podstawę rozwoju sportowego klubu. Jako burmistrzowi, ale też mieszkańcowi i rodzicowi zależy mi na tym, żeby młodzież uczestniczyła w różnych zajęciach, ponieważ sport to nie tylko rozrywka, ale też wychowanie, nauka systematyczności i inwestycja w tkankę społeczną naszego miasta. Wspomnę jeszcze o jednym wątku związanym z jubileuszem. W trudnych momentach żółto-niebieska rodzina zawsze była razem, niezależnie od przekonań i poglądów. Avia była, będzie, jest!

– W imieniu całej społeczności Avii Świdnik bardzo serdecznie dziękujemy za te ciepłe słowa. Szczególnie chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy przez 70 lat tworzyli historię klubu. Wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom i kibicom. To prawda, że Avia zmierza w stronę profesjonalizacji, nowoczesności i jest jedyna w swoim rodzaju, nie tylko ze względu na nazwę i tradycję, ale też dlatego, że zajmuje się zarówno działalnością sportową, ale też nieruchomościami. Jeśli chodzi o pięć sekcji, które zrzeszamy, rzeczywiście dla nas najważniejsze jest szkolenie młodzieży, co potwierdza udział w certyfikacji PZPN. Mamy brązową gwiazdkę, ale aspirujemy wyżej. Podpisaliśmy umowę z jedną z najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce, jesteśmy jej jedynym przedstawicielem po tej stronie Wisły – mówił Adam Żurek, prezes MKS Avii Świdnik. Dodał: – Jeśli chodzi o obchody 70-lecia, gala jest oczywiście najistotniejsza, ale to nie jedyny sposób, w jaki obchodzimy ten jubileusz. Przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze w grudniu. Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii, Turniej Siatkarski im. Krzysztofa Lemieszka i piknik rodzinny. Powstał też mural, który można podziwiać na terenie Parku Avia oraz profil „70-lecie Avii Świdnik” na Facebooku. Przed nami jeszcze wydanie eBooka.

Podczas uroczystości głos zabrali także w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego – wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, w imieniu wojewody Lecha Sprawki – dyrektor Adam Palonka oraz starosta Łukasz Reszka.

Po przemówieniach przyszedł czas na uhonorowanie tych, którzy zapisali się na kartach historii Avii. Odznaczenia „Zasłużony dla Avii Świdnik” odebrało ponad 300 osób reprezentujących byłe i obecne sekcje klubu: piłki nożnej, siatkówki, pływacką, pięściarską, tenisa ziemnego, szachową oraz motorową. Odznaczenia otrzymali również oficjele, sponsorzy oraz ludzie wspierający klub. Podczas jubileuszu wręczono też pamiątkowe puchary laureatom plebiscytu „Młode Nadzieje Avii”, który zorganizowali dwutygodnik Głos Świdnika oraz Avia Świdnik.

Dzisiejszą uroczystość zwieńczył występ Łukasza Jemioły oraz urodzinowy tort. Był też oczywiście czas na rozmowy w kuluarach, wspomnienia dawnych sukcesów i pamiątkowe zdjęcia.

« z 5 »

Last modified: 3 listopada 2022

Zmień język »
Skip to content