Ochrona przed grypą

Autor: |

Podczas lipcowej sesji miejscy radni zatwierdzili uchwałę o kontynuacji w latach 2021- 2023 „Programu szczepień ochronnych przeciw grypie dla mieszkańców gminy Świdnik”. Oznacza to, że z bezpłatnych dawek skorzystają seniorzy w wieku 65 i więcej lat.

Program rozpoczął się w 2018 roku i został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Stanowi jedno z działań polityki zdrowotnej gminy Świdnik, z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców w wieku powyżej 65 lat.

– Poprzez jego kontynuację chcemy w znaczny sposób przyczynić się do poprawy jakości stanu zdrowia wszystkich świdniczan, pośrednio też najmłodszych, nad którymi opiekę często sprawują osoby starsze. W tym roku, w budżecie gminy zarezerwowano naszczepienia ochronne przeciw grypie 30 tys. zł. Skorzysta z nich około 600 seniorów – mówi Katarzyna Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W Świdniku mieszkają 9022 osoby, powyżej 65. roku życia. Udział w programie jest dobrowolny, a za szczepienie nie trzeba będzie płacić. Jedynym warunkiem przyjęcia dawki jest brak przeciwwskazań zdrowotnych.

– Seniorzy będą mogli zgłaszać się do praktyk lekarza rodzinnego, które podpiszą umowę z Urzędem Miasta. Planujemy ogłosić przetargi jeszcze w lipcu – dodaje K. Lis.

Pomysłodawcy programu zakładają, że jego wprowadzenie spowoduje wzrost odporności i spadek zachorowań na grypę. Szczepienia są uważane za najskuteczniejszą broń przeciwko tej chorobie. Nie tylko chronią przed zakażeniem, ale również powikłaniami.

Last modified: 27 lipca 2021