O kultowych wueskach raz jeszcze (foto)

Autor: |

Przyjaciele i znajomi Grzegorza Doroby, a także miłośnicy motocykli WSK przyszli dzisiaj do Zaułku Poetów Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej na spotkanie autorskie związane z wydaniem trzeciego tomu książek poświęconych kultowym wueskom. Grzegorz nie jest przypadkowym autorem. Pochodzi z rodziny od dziesiątków lat związanej ze świdnickimi jednośladami. Sam był zawodnikiem motocyklowej sekcji FKS Avia, która zdobyła najwięcej indywidualnych i drużynowych tytułów mistrzostw Polski w historii polskiego sportu motocyklowego.

Wydanie trylogii kosztowało go 12 lat zbierania materiałów, a potem skrupulatnego ich opracowywania, redagowania, przygotowywania technicznego. Nie ma żadnych wątpliwości, że tomy pracy Grzegorza są najpełniejszym kompendium wiedzy o motocyklu, który zmotoryzował Polskę, a także pasjonującym zbiorem różnego rodzaju pamiątek z 31-letniej historii marki WSK. Ale nie tylko. Wueski są obecnie jednymi z najchętniej restaurowanych zabytków motoryzacyjnych. Dokumentacja techniczna nie jest łatwo dostępna, więc książki Grzegorza Doroby są dla hobbystów swego rodzaju podręcznikami uczącymi jak złożyć bądź odrestaurować motocykl. Zawierają schematy instalacji elektrycznych, opisy silników i inne szczegóły niezmiernie przydatne w pracy rekonstrukcyjnej.

W czasie spotkania z Grzegorzem Dorobą dowiedzieliśmy się o nim kilku ciekawych szczegółów. Jako zodiakalna panna i nauczyciel w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej przywiązany jest do porządku przy pracy. Przejawia się to w sposób czasem osobliwy. Na przykład kolekcjonuje „ogryzki” ołówków, którymi nie da się już wykonać porządnego rysunku i które odbiera swoim uczniom zawodu tłumacząc: twój ołówek świadczy o tobie.

A że przesympatyczny Grzegorz Doroba ma w Świdniku wielu przyjaciół, jego opowieść okrasił swoim talentem Dariusz Tokarzewski.

Last modified: 14 września 2021