Nowość dla maluchów

Autor: |

Od września, trzylatki, które zaczną naukę w  Przedszkolu nr 6, będą kształcone zgodnie z pedagogiką Friedricha Froebla. Placówka jest drugą po „Czwórce”, która zdecydowała się przyjąć koncepcję niemieckiego pedagoga. Wczoraj, podczas dni otwartych nauczyciele opowiedzieli o nowej ofercie.

– Cały czas rozglądamy się za innowacjami, które będą wspierać funkcjonowanie maluchów. Uznałyśmy, że metoda Froebla przyniesie jeszcze lepsze efekty niż dotychczas stosowane. Stąd decyzja o jej wprowadzeniu – mówi Iwona Kuchler, jedna z nauczycielek, która od nowego roku przedszkolnego będzie opiekowała się trzylatkami.

Friedrich Froebel uważał, że podstawą wszelkiego działania dziecka jest zabawa, zdobywanie doświadczeń i poznawanie otaczającego go świata. Był też twórcą tzw. „zielonych ogródków”, dzięki którym najmłodsi są bliżej natury.

– Nasza praca będzie wymagała zmiany organizacji sal. Podstawą będą drewniane pomoce dydaktyczne nazywane „darami” oraz cztery kąciki: gospodarczy, darów, badawczy i twórczy. Przedszkolaki codziennie będą pracowały w innym kąciku, dzięki czemu rozwiną się na wielu płaszczyznach, a wymyślając własne zabawy tematyczne nauczą się samodzielności i organizacji – tłumaczy I. Kuchler.

Jakie korzyści niesie ze sobą koncepcja Froebla? Nauczyciele zwracają uwagę, że kształtuje myślenie przestrzenne u najmłodszych, wzbogaca wiedzę matematyczną, wycisza oraz ćwiczy cierpliwość. Rozwija też logiczne myślenie i wnioskowanie podczas zabaw badawczych. Nacisk kładziony jest również na ruch na świeżym powietrzu.

W nowo powstającej grupie będzie uczyć się 25 trzylatków. Ich wychowawczyniami będą Iwona Kuchler oraz Anna Murek.

Last modified: 2 czerwca 2020