Nowe projekty “Piątki”

Autor: |

W Szkole Podstawowej nr 5 wiele się działo również w ostatnie dni wakacji. Agencja Narodowa Programu Erasmus+ przyznała świdnickiej placówce kolejne środki, tym razem na realizację dwóch nowych projektów wymiany młodzieży. Łącznie będzie to ponad 57 tys. euro.

Projektowe działania uczniów i nauczycieli skoncentrują się na nauce przedmiotów ścisłych. Tematem przewodnim pierwszego przedsięwzięcia, zatytułowanego „Let’s Light on the Solution”, będzie światło.

– Młodzież pozna działanie baterii słonecznych i fotowoltaicznych, będzie brała udział w warsztatach fizycznych i chemicznych, podczas których dowie się, na czym polega refrakcja oraz jak powstają złudzenia optyczne i miraże. Światło to również doskonały temat na lekcje sztuki oraz literatury, dlatego zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne. Duży nacisk położony zostanie na szkodliwy wpływ światła i ochronę przed nim – wyjaśnia Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego i informatyki, autor projektu.

Partnerami szkoły będzie włoska Padwa, portugalskie Porto i francuskie Les Abymes na Gwadelupie. Świdniczan czekają więc wyjazdy do krajów europejskich, a także daleka wyprawa na Karaiby. Do naszego miasta przybędą natomiast uczniowie i nauczyciele ze szkół kreolskiej (na zdjęciu), włoskiej i portugalskiej. Wysokość dofinansowania, jakie otrzymała SP nr 5, to 31770 tys. euro.

Drugi projekt pod tytułem „We do STEAM together” dotyczy praktycznego nauczania przedmiotów przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki, czyli popularnego na całym świecie STEAM. Jego koordynatorem jest szkoła z Turcji, a pozostałymi partnerami placówki z Portugalii, Estonii i Rumunii oraz świdnicka „Piątka”. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się programowania, wziąć udział w warsztatach z robotyki oraz spróbować, jak działa drukarka 3D. Na realizację zadań nasza szkoła otrzymała 25 542 tys. euro.

– Oba projekty, które realizować będziemy przez 2 lata, obejmują wyjazdy zagraniczne dla młodzieży. Zaplanowaliśmy wyjazdy 28 uczniów i 14 nauczycieli. Chciałbym przypomnieć, że mamy jeszcze 3 tego typu programy. Wszyscy czekamy więc na ustanie pandemii i możliwość odwiedzenia ciekawych zakątków świata – dodaje M. Paśnikowski.

ow

Last modified: 13 września 2020