Nowatorskie pomysły

Autor: |

Ledex zajmuje się importem oraz eksportem produktów elektronicznych i elektromechanicznych. Nie boi się też odważnych projektów i oryginalnych rozwiązań. O tych najciekawszych opowiada Maciej Stącel, właściciel firmy.

– Projektem, nad którym pracujemy już od kilku lat jest telebim ustawiony obok ronda Honorowych Dawców Krwi w Świdniku – mówi Maciej Stącel. – Byliśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która sześć lat temu posiadała taki ekran. Początkowo był mobilny. Obsługiwał, między innymi Maraton Warszawski. Ze względu na pojawienie się na rynku firm świadczących podobne usługi, zdecydowaliśmy się na umieszczenie urządzenia w jednej z centralnych lokalizacji w mieście. Nasz telebim, wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie na skalę światową.

– Czym wyróżnia się ten telebim?

– Przede wszystkim unikalnym systemem sterowania www. view4you.eu, który przekazuje ekran należący do sieci w bezpośrednie zarządzanie klientowi. Każdy klient może wyświetlić reklamę bez naszego udziału. Wystarczy założyć konto w systemie obsługującym ekran, doładować je wykupując punkty, za które później wyświetlany będzie materiał. Następnie umieszczamy plik w bazie, planujemy, w jakich dniach, o której godzinie i jak często chcemy wyświetlać spot. W zależności od dnia i godziny, ceny wahają się od 5 do 12 groszy za 5 sekund emisji. To bardzo prosty sposób, nie odbiegający co do złożoności od zwykłych internetowych zakupów. Można zastosować też tradycyjną metodę. Przyjechać do nas, podpisać umowę, zlecić stworzenie reklamy i ustalić harmonogram. Samodzielna obsługa systemu przez klienta jest jednak o 30 procent tańsza. Właśnie możliwość samodzielnego umieszczania spotów na telebimie jest innowacją. System sterowania, który stworzyliśmy, umożliwia też włączenie do niego innych ekranów. Obecnie mamy dwa telebimy: w Świdniku i Lublinie. Trwają też rozmowy, żeby do systemu dołączyć kolejne.

– Czy istnieje możliwość wyświetlenia spotu w tym samym czasie w obu miastach?

– Wyświetlanie planujemy w oddzielnym procesie. Wszystko można jednak ustawić tak, by reklama emitowana była w tym samym czasie w Świdniku i Lublinie. Każdy ekran ma swój kalendarz. Czasem może okazać się, że obłożenie ekranu w Świdniku jest większe niż w Lublinie. Wtedy emisja na jednym z telebimów będzie naturalnie rzadsza.

– Jako właściciele telebimu czuwają Państwo nad tym, co jest na nim wyświetlane?

– Istnieje tak zwana funkcja cenzora, więc gdyby pojawił się jakiś podejrzany plik, mamy możliwość wstrzymania emisji. Zwykle nadawanie reklam planowane jest z dwudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu osoba, która opiekuje się systemem, ma czas na zapoznanie się z nadesłanym plikiem i sprawdzeniem, czy nie zawiera obraźliwych treści.

– Przedsiębiorcy przekonali się do nowego sposobu reklamowania produktów i usług?

– Nie ma tłumów, ale to chyba wina przyzwyczajeń. Niektórym wydaje się, że to nieosiągalny pomysł na reklamę. Być może potencjalni klienci nie zdają sobie sprawy, że sami mogą wszystko zaplanować i wyświetlić, chociaż na telebimie co chwila pojawia się taka informacja.

– Może telebim kojarzy się z kosztowną formą promocji?

– Każda reklama łączy się z kosztami. Czy reklama będzie droga, jeśli 5 sekund wyświetlenia kosztuje 5 groszy? Odpowiedzi powinien udzielić sobie każdy potencjalny użytkownik systemu www.view4you.eu. Ceny zależne są od terminów emisji (dzień tygodnia, godzina). Wydrukowanie i naklejenie plakatu też kosztuje. W przeciwieństwie do ekranu, nie oddziałuje on jednak tak silnie na klienta, nie zmienimy go z dnia na dzień, nie umieścimy w najlepiej widocznym punkcie miasta. W dodatku należy tenże plakat zdjąć i poddać utylizacji. Dla lokalnych firm telebim to bardzo dobre medium reklamowe. Należy się do niego po prostu przekonać.

– Ekran to nie jedyny projekt, którym mogą się Państwo pochwalić.

– Staramy się wykorzystać wiedzę, którą mamy w zakresie elektroniki i oświetlenia LED. Ostatnio realizowaliśmy zamówienie na oświetlenie użytkowe w bibliotece w Norymberdze (Niemcy) oraz oświetlenie baru „Perłowa Pijalnia Piwa” w Lublinie. Zastosowaliśmy nowatorskie rozwiązanie. Prawie tysiąc butelek po piwie stojących na półkach, zostało indywidualnie podświetlone. W półki, wycinane laserowo, wmontowaliśmy diody, które są sterowane dotykowymi kontrolerami, dzięki czemu istnieje możliwość prostego sterowania. Wszystko możemy samodzielnie włączać, rozjaśniać lub przyciemniać. Aktualnie kończymy pracę nad nowym przedsięwzięciem. Tym razem zajęliśmy się projektowaniem i produkcją oświetlenia dla roślin, które w procesie wzrostu wykorzystują tylko część widma światła. Tworzymy lampy, które umożliwią dobranie odpowiedniego światła dla danej rośliny i jej aktualnej fazy rozwoju. Posiadamy w sprzedaży dedykowane oświetlenie blatów kuchennych i roboczych, wykorzystujące inteligentne systemy sterowania (zbliżeniowe, dotykowe, z detektorem ruchu). Wykonujemy indywidualne projekty i realizujemy nietypowe zamówienia. Zapraszamy na stronę www.view4you.eu oraz www.ledex.eu, a także do naszego biura w Lublinie, przy ul. Hutniczej 3.

rozmawiała Agata Flisiak

Last modified: 3 września 2020