Noc pełna kultury

Autor: |

Fot. Arkadiusz Szadkowski
Takiego wydarzenia w Świdniku jeszcze nie było. Na kilkanaście godzin, miasto zamieni się w kulturalną przestrzeń pełną koncertów, spektakli, pokazów i niezwykłości. Twórcy i artyści spotkają się z widzami pod dachem, w plenerze, na parkingach i na trawie. Warto więc już dzisiaj zarezerwować sobie w kalendarzu 26 czerwca i niezwykłą Noc Kultury spędzić w Świdniku.

To będzie wyjątkowa noc pełna różnorodnych wydarzeń. Artyści i twórcy wyjdą do mieszkańców. Odwiedzą również miejsca, w których nigdy wcześniej nie można ich było spotkać. W Miejskim Ośrodku Kultury już trwają przygotowania do niezwykłego przedsięwzięcia

– Noc Kultury marzyła się nam od dawna. Chcieliśmy, żeby miasto na kilkanaście godzin stało się przestrzenią pełną porywających wydarzeń artystycznych, na tyle różnorodnych, żeby każdy świdniczanin mógł wybrać takie, w którym będzie chciał uczestniczyć – tłumaczy Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. – Szyki mogła pokrzyżować nam pandemia, na szczęście weszliśmy w czas luzowania obostrzeń i mamy nadzieję, że Noc Kultury odbędzie się bez przeszkód i przypadnie do gustu mieszkańcom.

W tej chwili trwa układanie dokładnego planu wydarzeń, ale już można uchylić rąbka tajemnicy. Noc Kultury rozpocznie się 26 czerwca po południu. Pierwsze wydarzenia wystartują już o godz. 14.00. Ostatnie zakończą się o godz. 5.00 rano następnego dnia. Na jakie atrakcje mogą liczyć świdniczanie? Organizatorzy zaprosili, między innymi, plenerowy Teatr KTO, który na pl. Konstytucji 3 maja pokaże spektakl „Zapach czasu”. W przedstawieniu, w roli aktorów, będzie mogło wziąć udział również 9 młodych świdniczan. Kolejną atrakcją będzie spektakl „Mały Książę”, malowany piaskiem.

W muszli koncertowej za placem z fontanną odbędzie się potańcówka, wystąpią również grupy z Miejskiego Ośrodka Kultury: Teatr Puk-Puk, Teatr Stonoga, Świdnicki Zespól Baletowy, Zespół Tańca Współczesnego Flex, Studio Wokalne 24 oraz Mania śpiewania. Wystąpią też Helicopters Brass Orchestra, Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, Teatry „Pasjonaci”, Aplauz oraz zespoły ze Spółdzielczego Domu Kultury: Umbrella Dance i Fouette.

Pozostałe zespoły zrzeszone w MOK zaprezentują się w przestrzeni miejskiej. Nie zabraknie również seansów filmowych. Plenerowe kino zostanie zlokalizowane na zielonym placu przy budynku Urzędu Miasta. Dwie nocne projekcje odbędą się także w budynku kina „Lot”.

Na ulice Świdnika wyjedzie zabytkowy autobus Gutek (Jelcz 272 MEX). Każdy będzie mógł do niego wsiąść, spotkać retro dziewczyny i posłuchać dobrej muzyki. Nie zabraknie także ulicznej parady bębniarzy i Silent Disco, które zaplanowano na parkingu podziemnym galerii Venus. Na placach i skwerkach spotkamy kuglarzy i sztukmistrzów. Podczas całej Nocy Kultury będzie można również wybrać się na podniebną przygodę w symulatorze lotów w Strefie Historii. Wydarzeniom będzie towarzyszył także dwudniowy festiwal food trucków. Przyczepy z daniami z całego świata ulokują się w sąsiedztwie Urzędu Miasta. Natomiast na parkingu ratusza odbędzie się wystawa zabytkowych samochodów i motocykli. Na terenach zielonych LOFów, parkingu przy sklepie BricoMarche oraz na placu Konstytucji 3 maja zorganizowane zostaną animacje, warsztaty dla dzieci oraz sesja jogi.

Do wydarzeń przygotowanych przez MOK dołączyło również Stowarzyszenie św. Kingi, które 26 czerwca zaprosi świdniczan na koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Środki na organizację Świdnickiej Nocy Kultury pochodzą z Budżetu Obywatelskiego. Partnerami wydarzenia są Fundacja PZU oraz Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Last modified: 31 maja 2021