Niezwykła wystawa

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna gości od wczoraj wystawę pamiątek z 48-letniej historii Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PZL-Świdnik im. bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Ta ekspozycja to nie tylko świadectwo bezprzykładnej ofiarności krwiodawców, ale również dokumentacja potężnego fragmentu historii Świdnika.

– Najcenniejszymi pamiątkami eksponowanymi na wystawie są oczywiście oba sztandary. Jeden, historyczny, wyświęcony na krakowskich Błonach w 2002 roku przez papieża Jana Pawła II, drugi, uczestniczący współcześnie w uroczystościach z udziałem krwiodawców – tłumaczy Andrzej Słotwiński, honorowy prezes klubu.

Historię klubu możemy poznać z jego kroniki. Trzeba jednak zaopatrzyć się sporo czasu i dobre okulary, bo to 10 tomów starannie spisanych i ilustrowanych epizodów.

Przyzwyczailiśmy się, że podobne ekspozycje można oglądać przy okazji okrągłych rocznic. A tu złamanie tradycji i wystawa na 48-lecie. Jednak, jak słusznie tłumaczy A. Słotwiński, po co wszystkie te skarby mają leżeć w pomieszczeniach klubu na terenie PZL, gdzie zwykły świdniczanin nie ma szansy ich zobaczyć?

Świdnicki klub krwiodawców przetrwał zakręty dziejów i jest dziś bodaj najprężniej działającym w Polsce. 2021 rok zaznaczy się kamieniem milowym, którym będzie 20-tysięczny litr krwi pozyskanej na rzecz osoby potrzebującej leku ratującego życie.

Najcenniejszym wyróżnieniem dla krwiodawcy nie są odznaczenie PCK, ani nawet państwowe. Jest nim Kryształowe Serce przyznawane nie tylko dar życia, ale również działalność społeczną na rzecz ubogich i dzieci w domach dziecka. Ruch krwiodawstwa przeżywał wzloty i upadki. Czy dzisiaj to gatunek wymierający? Oby nie.

Wystawę można oglądać do 21 czerwca.

Last modified: 12 czerwca 2021