Niebezpieczny autobus

Autor: |

fot. www.witd.lublin.pl
Wycieki płynów eksploatacyjnych oraz wątpliwy przegląd techniczny – to wynik kontroli autobusu, którą wczoraj przeprowadzili funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego i Policji.

Pojazd miał zabrać na wypoczynek dzieci jadące z Lublina do Okuninki. Nim jednak wyruszył w trasę, mundurowi sprawdzili go na parkingu przy Muzeum Wsi Lubelskiej. Po zweryfikowaniu danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stwierdzono, że w ubiegłym tygodniu policjanci z Zamościa zatrzymali dowód rejestracyjny autobusu. Powodem był brak badań technicznych.

Jak się okazuje, brakujące badanie zostało wykonane w poniedziałek, w Świdniku, 40 minut przed kontrolą.

– Wątpliwości wzbudziły jednak zapisy na tachografie. Według urządzenia badanie trwało zaledwie kilka minut. Już wstępna kontrola wykazała, że z pojazdu wycieka olej, swobodnie skapując na nawierzchnię parkingu – informują przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

Ponownie zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, natomiast przewoźnik został zobowiązany do podstawienia sprawnego autobusu. O wątpliwej jakości wykonania usługi przez stację kontroli pojazdów zostanie powiadomiony organ nadzorujący działalność.

Zanim wyjedziesz – sprawdź autobus

Świdniccy funkcjonariusze przypominają, że przed wyruszeniem w podróż, warto poprosić o sprawdzenie autokaru. Kontrolę może zlecić rodzic, opiekun, organizator wyjazdu, jego uczestnik albo przewoźnik. Wystarczy kilka dni wcześniej zadzwonić pod nr tel. 47 812 1206, który jest czynny przez całą dobę. Pojazd zostanie sprawdzony przy al. Lotników Polskich 1 lub w miejscu wskazanym przez osobę zgłaszającą.

– Policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie, uprawnienia kierowcy oraz stan trzeźwości – wymienia asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Podstawowe informacje na temat autobusu, na przykład dane o badaniu technicznym i polisie OC można również samodzielnie sprawdzić na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl. Aby to zrobić, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Last modified: 13 lipca 2021