Nie wypalaj traw

Autor: |

Na początku marca strażacy ruszyli z ogólnopolską kampanią społeczną „Stop Pożarom Traw”, mającą na celu ochronę środowiska.

Tylko w tym roku świdnicka straż pożarna aż 47 razy wyjeżdżała do pożarów suchych traw, głównie na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Ich przyczyną było najczęściej zaprószenie ognia. Najwięcej przypadków dotyczyło gminy Trawniki, gdzie strażacy interweniowali 37 razy.

– Ogień gasiliśmy również w gminie Piaski – 6 przypadków, Mełgwi – 3 i Rybczewicach – 1. W Świdniku nie doszło do żadnych podpaleń traw. Łącznie spłonęły 28,89 ha. W gaszeniu ognia pomagało 600 strażaków, wspieranych przez 123 pojazdy. Apelujemy do społeczeństwa o rozsądek. Pamiętajmy, że warto troszczyć się o naszą planetę – mówi st. kpt. Paweł Dańko rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Tylko w 2019 roku Państwowa Straż Pożarna w całym kraju odnotowała 55 912 podpaleń traw i nieużytków rolnych. Ogień objął powierzchnię 24 151 ha. Zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia.

– Giną zwierzęta oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych człowiekowi pszczół. Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i  przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas – dodaje P. Dańko.

Do kampanii dołączyli również: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Lasy Państwowe.

Last modified: 7 maja 2020