Nie wstydź się poprosić o pomoc (foto)

Autor: |

To tylko jedna z lekcji, która płynęła ze spotkania z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, zorganizowanego przez Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II” oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie było również okazją do rozmowy o tym, jak młodzież przeżyła okres izolacji i jakie emocje odczuwała.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Początkowo nie miał określonego charakteru. Jego celem było edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Z czasem jednak jego forma zaczęła się rozwijać. Od 1996 roku ŚDZP towarzyszy wybrany temat przewodni. Tegoroczny brzmi: „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”.

– Dostęp do usług w zakresie zdrowia psychicznego i do leczenia jest bardzo nierówny. Wciąż bardzo dużo osób nie otrzymuje takiego leczenia. Choć na nie zasługują, doświadczają piętnowania i dyskryminacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby psychiczne będą za chwilę drugim problemem zdrowotnym. W tym momencie 38 procent Europejczyków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. W Polsce jest to prawie 8 milionów osób – mówiła Małgorzata Mądry, kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Stacja Świdnik II”.  

W wydarzeniu, które odbyło się dziś w sali kameralnej MOK, wzięli udział: uczniowie z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku, Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku, placówek oświatowych im. M. Skłodowskiej-Curie w Trawnikach, a także psycholodzy, nauczyciele oraz przedstawiciele władz powiatowych i świdnickich instytucji.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wywiad przygotowany przez Rafała Gęburę dla programu internetowego „7 metrów pod ziemią”, który publikowany jest w serwisie YouTube. Dziennikarz spotkał się z osobą chorującą na depresję. Gość programu opowiedział, jak wyglądały pierwsze objawy choroby i dlaczego zdecydował się poprosić o pomoc specjalistę. Zaprezentowany materiał stał się punktem wyjścia do wykładu przygotowanego przez dra Gustawa Kozaka, psychiatrę dzieci i młodzieży.

– Osoba, która przyznaje się, że ma depresję, nie może usłyszeć od nas „weź się w garść”. Dlaczego? Bo ona już próbowała i bardziej tego nie zrobi. Natomiast, jeśli powie się jej „nie jesteś sam, jesteśmy razem, przetrwamy”, odbierze to zupełnie inaczej. Będzie jej łatwiej. Co może powiedzieć osoba bliska? Najgorsze jest udzielanie rad. Znacznie lepiej zaproponować komuś zmagającemu się z depresją, że pójdzie się z nim do lekarza, poczeka na niego w poczekalni. Pokaże mu się w ten sposób, że jest dla nas ważny – powiedział dr Gustaw Kozak. Dodał: – Jeśli zaobserwujemy, że ktoś z naszych bliskich ma kłopot, powiedzmy mu, że z depresją można sobie poradzić.

Podczas dzisiejszego wydarzenia głos zabrała również młodzież. Pod okiem swoich nauczycieli i szkolnych psychologów przygotowała prezentacje dotyczące zdrowa psychicznego. Publiczność miała więc okazję usłyszeć, jak uczniowie przeżywali czas zdalnego nauczania i jak wpłynęło to na ich zdrowie psychiczne, ale też dowiedzieć się, w jaki sposób młodzież radzi sobie z problemami. Osoby chcące porozmawiać o swoich problemach, mogły też skorzystać z pomocy psychologa dostępnego podczas wydarzenia. Spotkanie zwieńczył koncert Oliwii Kiszczak. Patronat honorowy nad burmistrz Waldemar Jakson.

W holu kina „Lot” dostępna jest wystawa prac przygotowanych przez podopiecznych „Stacji Świdnik II”. Wystawę można oglądać do 20 października.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Last modified: 20 października 2021

Zmień język »