Nie taki straszny…

Autor: |

…uczeń z ASD, czyli jak sobie poradzić i nie wypalić się zawodowo. Pod takim hasłem, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, odbyła się konferencja dla świdnickich nauczycieli i rodziców, poświęcona autyzmowi i syndromowi Aspergera. Spotkanie zorganizował Urząd Miasta.

– To doskonała okazja, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem, zwłaszcza, że wśród nas są nie tylko nauczyciele, ale także opiekunowie dzieci z ASD. Organizując szkolenia i konferencje, odpowiadamy na potrzeby rodziców i pedagogów. Chcę podkreślić, że to z ich inicjatywy możemy się tu dzisiaj spotkać. To nasza reakcja na zapotrzebowanie świdnickiego środowiska oświatowego, które bardzo chętnie podejmuje się działań i angażuje w liczne wydarzenia – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

W programie konferencji znalazły się, między innymi: wykład Bożeny Czerwińskiej, doktorantki ze Śląskiej Szkoły Wyższej, omówienie autentycznych sytuacji szkolnych, dotyczących uczniów z zespołem Aspergera, ćwiczenia poświęcone ASD, czyli zaburzeniom ze spektrum autyzmu.

– Jako nauczyciele, terapeuci, pedagodzy i rodzice musimy rozmawiać o tym problemie i starać się go zrozumieć, rozwiązywać – podkreślała B. Czerwińska. – Mam córkę i syna, oboje z ADHD i zespołem Aspergera. Łapię się na tym, że powinnam już wiedzieć, jak się zachowają, co zrobią, tymczasem często mnie zaskakują. Praca z uczniami, którzy mają takie zaburzenia jest na pewno dużym wyzwaniem.

aw

Last modified: 2 czerwca 2020