Nie ma chętnych do budowy platformy

Autor: |

Platforma dla osób z niepełnosprawnościami to urządzenie niewątpliwie przydatne w miejscach użyteczności publicznej. Na jego budowę w przejściu podziemnym przy ulicy Targowej zdecydowały się władze miasta oraz właściciel terenu – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Niestety chętnych na realizację inwestycji brak.

Przetarg na inwestycję był ogłaszany już cztery razy. Ostatnio pod koniec października, jednak i ten został unieważniony. Powodem był brak ofert przedsiębiorstw, które mogłyby zająć się dostawą i montażem urządzeń. Ich obecność w tym miejscu jest konieczna, by zlikwidować bariery architektoniczne, uniemożliwiające mieszkańcom z niepełnosprawnościami korzystanie z przejścia podziemnego. To krótsza droga do PZL Świdnik, obiektów Parku Avia, ale także mieszczących się nieopodal służb – policji czy straży pożarnej.

– Obecny zjazd, który powstał w latach 70-tych jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale też rodziców z wózkiem. Nie odważyłabym się z niego zjechać – mówi mieszkanka naszego miasta, która porusza się na wózku. Dodaje: – Myślę, że dobrym rozwiązaniem, byłby montaż windy schodowej. Taka znajduje się, na przykład w naszym kinie. Jest to jednak kosztowne urządzenie.

Czy przetarg na montaż platformy zostanie ogłoszony ponownie? O dalsze plany zapytaliśmy władze miasta.

– Niestety, jak dotąd nie udało nam się znaleźć wykonawcy dla tej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że z niej zrezygnujemy. Chcemy, by to przejście podziemne było dostępne dla każdego mieszkańca, niezależnie od stanu zdrowia. Mamy w planach przeprowadzenie postępowania w trybie z wolnej ręki. Szukamy ewentualnych wykonawców gotowych podjąć się rozmów w tym zakresie – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Last modified: 24 listopada 2021