Nie dali się szukać

Autor: |

“Fałszywy kuzyn” zatelefonował do trójki mieszkańców Świdnika, prosząc o pilną pożyczkę pieniędzy, bo właśnie uczestniczył w wypadku.

Na szczęście, każda z tych osób w porę zorientowała się, że telefonujący rozmówca to zwykły oszust, próbujący wyłudzić pieniądze. Policjanci poszukują sprawcy oraz apelują szczególnie do ludzi starszych o rozsądek i wzmożoną czujność w kontaktach z nieznajomymi. Jak ustalili policjanci w ciągu ostatniego tygodnia do trójki mieszkańców Świdnika, zadzwonił mężczyzna podający się za członka rodziny. Rozmówca zachrypniętym głosem prosił o pilne pożyczenie pieniędzy, gdyż jak twierdził właśnie uczestniczył w wypadku. W dwóch przypadkach była to kwota 20 tysięcy złotych, w innym 12.5 tysiąca złotych. Na szczęście wszystkie osoby, z którymi tego dnia kontaktował się mężczyzna wykazały się czujnością. Podejrzewając, że mają do czynienia z oszustem, nie pożyczyły pieniędzy, a o próbach oszustw powiadomiły policję. Pamiętajmy, że w przypadku tego rodzaju oszustw mechanizm działania przestępców jest prosty i za każdym razem odbywa się według podobnego scenariusza. Telefonując, zazwyczaj do osoby starszej i samotnie mieszkającej, sprawca podaje się za członka jej rodziny. Podczas rozmowy w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki. Po uzyskaniu obietnicy takiej pożyczki dzwoniący zazwyczaj informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się znajomy. Naiwne i chcące pomóc osoby, wręczają pieniądze pośrednikowi – bywa, że są to oszczędności całego życia. Zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

Komenda Powiatowa Policji w Świdniku przypomina, że tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą oszustwa oraz apeluje o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi, którzy dzwoniąc podają się za członków rodziny. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych wartościowych rzeczy, jak najszybciej skontaktujmy się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, czy rzeczywiście osoba ta zwracała się do nas z prośbą i uchroni nas przed oszustwem. Zaraz po otrzymaniu takiego telefonu, zaalarmujmy stróżów prawa, gdyż czas ma tutaj bardzo wielkie znaczenie.

źródło KPP w Świdniku

Last modified: 1 lipca 2020