Nauka w formie hybrydowej

Autor: |

Od poniedziałku dzieci z klas 1-3 powrócą do szkolnych ławek. Jednak nie wszystkie na raz. W szkołach będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Jak zostało zorganizowane w świdnickich placówkach?

Na środowej konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o złagodzeniu obostrzeń w 11 województwach w kraju, w których jest najmniej przypadków koronawirusa. Wśród nich jest również nasz region. Oznacza to między innymi, że od poniedziałku dzieci z klas 1-3 ponownie wrócą do szkół. Nie wszystkie od razu zasiądą w ławkach. Zgodnie z zaleceniem przedstawicieli rządu, będą się uczyć hybrydowo. Co to oznacza?

– W najbliższym tygodniu 50 proc. uczniów z klas 1-3 będzie chodziło do szkoły i tyle samo będzie uczyło się w domu – wyjaśnia Piotr Bogusz, dyrektor Szkoły podstawowej nr 7. – W naszej placówce oznacza to, że w poniedziałek i wtorek na zajęcia stacjonarne przyjdą dzieci z klas pierwszych i większości drugich. Natomiast w środę, czwartek i piątek w budynku będą się odbywały lekcje dla klas trzecich i jednej drugiej.  Zgodnie z zaleceniami kuratorium, nauczanie hybrydowe mamy przygotować na tydzień.

Podobnie zostaną zorganizowane zajęcia w Szkole Podstawowej nr 5.

– Nauczanie hybrydowe było dla nas zagadką. Natomiast wczoraj opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki oraz odbyło się spotkanie z przedstawicielami kuratorium. Wiele nam to wyjaśniło – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5. – W naszym przypadku nauczanie hybrydowe będzie dotyczyć około 500 dzieci w 20 oddziałach. Od poniedziałku do środy stacjonarnie będą odbywały się zajęcia dla wszystkich klas trzecich i części drugich. W czwartek i piątek przyjdą do szkoły wszystkie oddziały pierwsze i pozostałe drugie.

W SP nr 5 dzieci zostaną rozlokowane w całym budynku.

– Uruchomiliśmy również 3 wejścia. Lekcje nie będą się o tej samej porze zaczynać i kończyć, podobnie przerwy. Zależy nam, żeby uczniowie możliwie nie stykali się ze sobą  – dodaje T. Szydło.

Sytuacja niemal identycznie będzie wyglądać w Szkole Podstawowej nr 3, w której również stacjonarnie będzie się uczyć jednocześnie około połowa dzieci z trzech najmłodszych roczników. Od poniedziałku do środy zajęcia na miejscu będą miały klasy trzecie. Klasy drugie będą przychodzić wymiennie przez cały tydzień, po dwa oddziały każdego dnia. Najmłodsi uczniowie zasiądą w szkolnych ławach w czwartek i piątek.

– Każda klasa będzie się uczyła tylko w swojej własnej sali. Oczywiście nadal będą przestrzegane procedury dotyczące zachowania bezpiecznych odległości i higieny. Dzieci w różnych porach będą jadły obiady. Wprowadziliśmy także przesunięcia czasowe, jeśli chodzi o zakończenie lekcji. Oprócz tego klasy I mają wydzieloną szatnię. Dzięki czemu nie będą się stykać z dziećmi z innych oddziałów – wylicza Marek Kwieciński, dyrektor „Trójki”.

Sprawa wygląda nieco inaczej w Szkole Podstawowej nr 4.

– Zgodnie z zaleceniami, dzieci podzielimy na dwie grupy. Każda będzie się uczyć stacjonarnie przez tydzień – tłumaczy Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1.

O organizację zajęć w nadchodzącym tygodniu w miejskich placówkach spokojni są przedstawiciele Urzędu Miasta.

– Cieszy nas, że szkoły ponownie rozpoczynają naukę stacjonarną. To ważne, szczególnie w przypadku młodszych uczniów, których rodzice będą mogli zacząć wracać do pracy. Myślę, że dyrektorzy naszych szkół, podobnie jak poprzednio, zdadzą egzamin. W trakcie pandemii wszyscy musieliśmy się nauczyć podchodzenia do zmian szybko i elastycznie – podsumowuje Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Last modified: 23 kwietnia 2021