Najmłodsi wracają do szkoły

Autor: |

Od 25 maja, do szkół podstawowych wrócą uczniowie klas I-III. Uruchomienie placówek wiąże się wieloma kwestiami organizacyjnymi i rygorami sanitarnymi. Świdnickie podstawówki są już na to przygotowane. Wiadomo także, ile dzieci mogą się spodziewać w szkolnych ławkach.

– Stosujemy rozwiązania narzucone przez sanepid, oczywiście w zależności od potrzeb danej placówki. Mamy je już wdrożone, bo w większości świdnickich szkół podstawowych znajdują się oddziały przedszkolne i przygotowując się do ich niedawnego otwarcia, wypełniliśmy wszystkie procedury. Obowiązują, na przykład, dezynfekcja sal i używanych przedmiotów, używanie środków ochrony, zakazy kontaktu między grupami czy pomiędzy nauczycielami a osobami, które zajmują się obsługą. Teraz rozszerzamy je tylko na obszar klas I-III – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Władze miasta i szkół zrobiły też rozeznanie wśród rodziców najmłodszych uczniów świdnickich podstawówek, by widzieć, ilu z nich chce wysłać swoje dzieci na zajęcia.

– Otrzymaliśmy deklaracje ze wszystkich szkół, natomiast liczba dzieci, które skorzystają z zajęć jest inna w każdej placówce. Od 33 w Szkole Podstawowej nr 5 do około 70 w Szkole Podstawowej nr 7. Na takie ilości jesteśmy więc przygotowani – mówi E. Jankowska i dodaje: – Forma opieki będzie zależała od liczby osób w klasie. Jeśli przyjdzie niewielu uczniów, zajęcia będą łączone ze świetlicowymi. Jeżeli w danej klasie będzie ponad 50 proc. dzieci, wówczas będą prowadzone zajęcia dydaktyczne, równocześnie w sali i online.

Przedstawiciele ratusza zapewniają, że zajęcia świetlicowe, w miarę możliwości, dostosowane będą do indywidualnych potrzeb w danej szkole, ale nie zostaną rozszerzone poza normalnie obowiązujące godziny pracy placówki. Kwestie posiłków, podobnie jak w przedszkolach, może rozwiązać catering, zorganizowany przez najemców stołówek.

aw

Last modified: 29 czerwca 2020