W Przedszkolu nr 3, wchodzącym w skład Zespołu Przedszkoli nr 1, kultywowana jest pamięć o polskich bohaterach narodowych oraz wydarzeniach z historii naszego kraju, które mają istotne znaczenie dla budowania dumy i tożsamości narodowej u najmłodszego pokolenia Polaków. Tym razem, w ramach akcji „BohaterON”, dzieci upamiętniły uczestników Powstania Warszawskiego.
W spotkaniu wzięły udział grupy: „Liski” z Przedszkola nr 2 (ZP nr 1) oraz „Jeżyki”, „Krasnoludki” i „Biedronki” z Przedszkola nr 3. Zanim przedszkolaki rozpoczęły uroczystość zaśpiewały hymn Polski, później zaś obejrzały prezentację i fragmenty filmu dotyczące Powstania Warszawskiego. Wysłuchały również swoich pań, które opowiedziały im o zrywie w stolicy, dzielnych powstańcach i ich życiu w walczącej Warszawie oraz o symbolu Polski Walczącej.
– W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasze spotkanie przebiega w ramach akcji „BohaterON”, która poświęcona jest właśnie powstańcom ze stolicy. 1 sierpnia 1944 roku mieszkańcy Warszawy postanowili, że zawalczą o wolność swojego miasta. O godz. 17.00 wybuchło powstanie. Walczyli i starsi, i młodsi, żołnierze i osoby cywilne. Pomagały nawet niewiele od was starsze dzieci, na przykład roznosząc pocztę i jedzenie czy tnąc bandaże. Walki były bardzo zacięte i Warszawa zamieniła się w morze ruin. Chociaż powstańcy dzielnie walczyli przez 63 dni, powstanie jednak upadło. O tych wszystkich, którzy walczyli, mówimy bohaterowie – mówiła Anna Bubicz, która przygotowała wydarzenie z Sylwią Lis-Rawską.
Spotkanie stało się też okazją do rozmowy o tym, kim jest bohater i jak ważne jest bycie patriotą. Wspomniano również o 11 listopada, czyli Narodowym Święcie Niepodległości.
– To, o czym mówiła pani Ania, to nie był pierwszy napad na nasz kraj. Wiele lat wcześniej Rosja, Austria i Prusy rozgrabili nasze ziemie i podzieli się nimi niczym ciasteczkiem, a Polska zniknęła z map świata na 123 lata. Jednak dzięki walce naszych przodków Polska odzyskała niepodległość – dodała Sylwia Lis-Rawska.
W części artystycznej „Jeżyki” wykonały dla publiczności piosenkę powstańczą „Pałacyk Michla”, zaś „Biedronki” utwór pt. „Co to jest niepodległość?”. Młodych śpiewaków oklaskiwali koleżanki i koledzy z innych grup oraz Renata Wójcik, dyrektor ZP nr 1.
Last modified: 31 października 2024