Nagrodzeni za ofiarność (foto)

Autor: |

Honorowi krwiodawcy z Klubu HDK-PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik wyznaczyli sobie wczoraj spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury dla uhonorowania tych, którzy są najbardziej ofiarni w dzieleniu się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew.

Wręczono odznaczenia państwowe: Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Odznaki Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu przyznane przez Ministra Zdrowia. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Ministra Zdrowia honorowych krwiodawców odznaczył Robert Gmitruczuk, Wicewojewoda Lubelski.

Osoby szczególnie zasłużone odebrały również Kryształowe Serca, Odznaki Honorowe PCK I, III i IV stopnia, Odznaki Honorowe Zasłużony dla Powiatu Świdnickiego oraz Odznaki Zasłużony dla Klubu HDK-PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.

Wyróżnionym pogratulował burmistrz Waldemar Jakson: – Braterstwo to poświęcenie swojej osoby dla drugiego człowieka. Przykładem jest patron klubu, błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który poświęcił siebie dla innych. Dumą napawa mnie fakt, że jestem świdniczaninem, ponieważ żyją tu tak wspaniali ludzie jak wy. Gratuluję i dziękuję za to, co robicie. Dzisiejsze odznaczenia są wyrazem sprawiedliwości. Każdy człowiek, który na to zasłużył powinien zostać doceniony.

W ciągu 48 lat istnienia klubu, honorowi dawcy krwi z PZL-Świdnik zorganizowali około 15 tysięcy akcji krwiodawstwa. Pozyskano prawie 20 tysięcy litrów leku ratującego życia. Są najaktywniej działającym klubem HDK w Polsce.

– Jest mi niezmiernie miło, że tutaj, w Świdniku, w 48. rocznicę powstania klubu mogę wręczyć odznaczenia w imieniu Panów Prezydenta Rzeczypospolitej i Ministra Zdrowia. Współpracujecie z Polskim Czerwonym Krzyżem, pierwszą polską organizacją humanitarną, która została założona w 1919 roku. Jesteście wspaniałym przykładem dziedzictwa tych, którzy ofiarowali część swego życia, by ratować życie innych. Chciałbym podkreślić, że pomagacie nie tylko własnym rodakom, ale również angażujecie się w pomoc międzynarodową, jak w 2010 roku, po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, na drugim końcu świata Dziękuję za zaangażowanie w pomoc najmłodszym. Dzieciom, które potrzebują ciepła i serca. Niech ta piękna postawa braterstwa towarzyszy Państwu zawsze – mówił Robert Gmitruczuk, Wicewojewoda Lubelski.

Krwiodawcy zaprosili na uroczystość również Mieczysława Majewskiego, byłego prezesa zarządu PZL-Świdnik, który przez wiele lat był patronem klubu w zakładzie.

– Jestem wam wdzięczny za codzienną pracę. Bez niej nie byłoby 20 tysięcy litrów zebranej krwi, tradycji, ani współczesności klubu. Waszą pracę obserwowałem przez kilkadziesiąt lat pracy w PZL-Świdnik. Starałem się, żebyście mieli jak najlepsze warunki do wypełniania swojej misji. Gratuluję krwiodawcom odznaczeń, wyróżnień, ale też tego, że jesteście po prostu dobrymi ludźmi. Pamiętam wspaniałą atmosferę corocznych spotkań krwiodawców, w których uczestniczyłem kilkadziesiąt lat. Była ona taka właśnie dlatego, że jesteście dobrymi ludźmi i oby tak na zawsze zostało – mówił Mieczysław Majewski.

W czasie uroczystości odznaczenia otrzymali:

ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI

Dariusz Chełstowski – 46 litrów oddanej krwi

SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI

Zbigniew Furtak – 35 litrów oddanej krwi

Arkadiusz  Jamiołkowski – 44 litry oddanej krwi

Cezary Nizielski – 45 litrów oddanej krwi

BRĄZOWY KRZYŻ ZASŁUGI

Piotr  Augustyniak – 27 litrów oddanej krwi

Piotr Denis – 35 litrów oddanej krwi

Marcin Guz – 37 litrów oddanej krwi

Edward Pałka- 40 litrów oddanej krwi

Krzysztof Samuła – 32 litry oddanej krwi

Paweł Walczak – 33 litry oddanej krwi

Waldemar Wroński – 25 litrów oddanej krwi

Rafał Wójcik – 31 litrów oddanej krwi

HONOROWY DAWCA KRWI – ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU

Mariusz  Bobel – 27 litrów oddanej krwi

Ryszard  Chinek – 26 litrów oddanej krwi

Krzysztof Dyzma – 25 litrów oddanej krwi

Tomasz  Grochecki – 25 litrów oddanej krwi

Mirosław Krasa – 30 litrów oddanej krwi   

KRYSZTAŁOWE SERCE

Andrzej Mielniczuk – 43 litry oddanej krwi

Robert Mościcki – 45 litrów oddanej krwi

ODZNAKA HONOROWA PCK I STOPNIA

Robert Mościcki – 45 litrów oddanej krwi

ODZNAKA HONOROWA PCK III STOPNIA

Marek Pietrzela – 47 litrów oddanej krwi

ODZNAKA HONOROWA PCK IV STOPNIA

Jan Mazurkiewicz – 23 litry oddanej krwi

Jacek Zlot – 21 litrów oddanej krwi

ODZNAKA HONOROWA ZASŁUŻONY DLA POWIATU ŚWIDNICKIEGO

Eugeniusz Kurza – 48 litrów oddanej krwi

Andrzej Słotwiński – 80 litrów oddanej krwi

ZASŁUŻONY DLA KLUBU HDK-PCK  im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dariusz Chełstowski – 46 litrów oddanej krwi

Piotr Podkański – 59 litrów oddanej krwi

Roman Tarkowski – 41 litrów  oddanej krwi

Mariusz Zajdel – 59 litrów oddanej krwi

Last modified: 11 grudnia 2021

Zmień język »