Nagrodzeni za innowacje

Autor: |

fot. Urząd Miasta

Miesięcznik „IT w Administracji” nagrodził Urząd Miasta w Świdniku w konkursie Skrzydła „IT w Administracji”. Kapituła doceniła miasto za aplikację wykrywającą niespójności w deklaracjach za wywóz odpadów. Co ciekawe, wprowadzeniem jej u siebie, jest zainteresowanych coraz więcej miast.

– Skrzydła IT w Administracji co roku trafiają do realizatorów projektów, które pod względem sposobu wdrożenia i osiągniętych korzyści mogą stanowić wzór do naśladowania. Celem nagrody jest wyróżnienie jednostek, które poprzez zrealizowane projekty ułatwiły dostęp do usług publicznych, poprawiły jakość obsługi oraz komunikację z obywatelami i innymi urzędami – tłumaczy Agnieszka Gabyś, koordynator projektu.

Konkurs podzielony jest na pięć kategorii: e-Administracja, e-Kultura i e-Edukacja, e-Usługi dla obywateli, narzędzia do komunikacji z obywatelami oraz oprogramowanie do obsługi urzędu. Nasze miasto zostało wyróżnione w ostatniej z wymienionych.

– To trzecia nagroda przyznana za aplikację. Wcześniej otrzymaliśmy je w konkursach Innowacyjny Samorząd 2020 oraz Smart City Awards. Naszym rozwiązaniem zainteresowanych jest wiele miast. Część z nich korzysta już z aplikacji, pozostałe chcą wystąpić o jej udostępnienie – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Urząd Miasta podpisał listy intencyjne i przekazał aplikacje takim miastom, jak: Kalisz, Janów Lubelski, Łęczna oraz Jastrzębia Zdrój. Korzysta z niej także Związek Międzygminny EKO Siódemka, którego utworzenie zainicjowały gminy Krotoszyn, Kobylin, Zduny, Sulmierzyce, Cieszków, Koźmin Wielkopolski i Rozdrażew.

Świdnicką innowacją zainteresowane są również Złotoryja, Radłów, Przemyśl, Starachowice, Przasnysz, Białe Błota oraz Siedlce. Do listy potencjalnych miast korzystających z aplikacji dołączył też Kraków.

– Nie zawsze jest tak, że mniejsze miasta wzorują się na większych. Jak widać, zdarza się odwrotnie. Kraków, jedna z największych metropolii w Polsce, chce skorzystać z innowatorskiego rozwiązania, które zostało wprowadzone w Świdniku – dodaje E. Jankowska.

Last modified: 22 października 2020