Drzewa, leśna wróżka, król, drwale, rycerz, krasnoludy i pajączki to bohaterowie bajki napisanej przez uczniów klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 3, pod opieką wychowawczyni Katarzyny Mankiewicz. Za swoją pracę młodzi literaci otrzymali pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie, którego organizatorem były fundacje Zaczytani.org i PGE.
W zabawie mogły uczestniczyć grupy dzieci w wieku 7-9 lat, a ich zadaniem było stworzenie tekstu i ilustracji do niego. Obowiązkowy element każdej bajki stanowił Krzywy Las, czyli atrakcja przyrodnicza Pomorza Zachodniego. Do konkursu zgłoszono ponad 90 prac. Bajka świdniczan okazała się najlepsza.
– Początkowo do projektu przystąpiła cała klasa a pomysłów na fascynującą historię było bardzo dużo – wyjaśnia Katarzyna Makiewicz. – Potem wyłoniła się grupa 11 najbardziej aktywnych osób, które zostały zgłoszone do konkursu. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią i stworzyliśmy przepiękną opowieść o historii powstania Krzywego Lasu. Serca jurorów podbiły wykonane przez nas ilustracje. W projekcie odeszliśmy od tradycyjnych rysunków. Od wielu lat prowadzę z uczniami zajęcia teatralne (obecnie zawieszone ze względu na pandemię), zaproponowałam więc odegranie scenek z napisanej przez nas bajki i wykonanie zdjęć. Przygotowaliśmy dekorację sceny oraz kostiumy dla aktorów. Gotowe fotografie dzieci samodzielnie przerobiły w programie Paint. Wszyscy świetnie się przy tym bawiliśmy a nasz wysiłek został doceniony, co bardzo nas cieszy.
W projekcie „Bajka o Krzywym Lesie” udział wzięli: Zosia Chodun, Kornel Kozioł, Amelka Żurek, Wiktor Grzesiuk, Zosia Czenan, Zuzia Sobiesiak, Kacper Działa, Lena Adamczuk, Wiktoria Działa, Nikola Kwiecińska, Marcel Walczak. Wszyscy zgodnie podkreślają, że było to fajne doświadczenie. Każdy miał też coś, co sprawiło mu wyjątkową frajdę.
– Dla nas najfajniejsza była praca przy komputerze i przerabianie zdjęć w programie – mówią Kacper i Zosia.
Dla Wiktorii i Szymona najlepsze były przebieranki. Lenie, Marcelowi i Kornelowi podobało się pozowanie do zdjęć, a Amelce sam udział w konkursie.
– Jestem zadowolona, bo naszą pracę może zobaczyć cała Polska – podkreśla Zosia.
Pozostali drugoklasiści cieszą się, że pomogli w przygotowaniach do projektu.
– Do konkursu mogliśmy zgłosić ograniczoną liczbę osób, ale tak naprawdę każdy uczeń z klasy dołożył swoją cegiełkę do tego sukcesu – dodaje K. Mankiewicz.
Wczoraj, młodym bajkopisarzom gratulowali Leszek Kalicki, dyrektor SP nr 3 oraz Arkadiusz Pszeniczka, wicedyrektor SP nr 3, którym dzieci zaprezentowały efekty swojej pracy.
– Jest nam niezmiernie miło, że w konkursie ogólnopolskim osiągnęliście tak duży sukces. To powód do dumy dla was, ale też dla całej szkoły. Dziękuję pani Katarzynie, która poprowadziła was w dobrym kierunku i czuwała nad waszą pracą. Takie działania pozwalają rozwijać pasje i uzdolnienia, więc mam nadzieję, że w przyszłości będziecie podejmować kolejne konkursowe wyzwania – mówił Leszek Kalicki.
Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali nagrody, zaś pozostałe osoby z klasy słodkie upominki. Nagroda trafiła też do wychowawczyni drugoklasistów. Na ręce dyrektora placówki oraz Bożeny Milanowskiej ze szkolnej biblioteki dzieci przekazały symboliczny czek od Fundacji Zaczytani.org, opiewający na kwotę 4 tys. zł, za którą biblioteka będzie mogła zakupić książki.
Wspaniałą pracę świdniczan, która ma również ekologiczne przesłanie, można obejrzeć na stronie Bajka-1.pdf (zaczytani.org). Wyniki konkursu dostępne są na Konkurs! „Bajka o Krzywym Lesie” – Zaczytani
Last modified: 11 marca 2022