Nagroda w rękach chóru Arion

Autor: |

W tym roku nie było przesłuchań na żywo, na kwalifikacje należało wysłać nagranie mp4 lub video. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu sukcesu. Chór męski Arion pod dyrekcją Magdaleny Celińskiej zdobył I nagrodę w kategorii zespołów i chórów XXII Wojewódzkiego Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów.

Pandemia nadal utrudnia działalność artystyczną i wiele konkursów przyjmuje formę online. Również Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddział Okręgowy w Lublinie, organizatorzy przeglądu, postanowili, że tegoroczna prezentacja dorobku artystycznego seniorów odbędzie się w innej niż dotychczas formule. Swoje nagrania zgłosiło 91 podmiotów. Wykonawcy mogli zaprezentować po dwa utwory, których łączny czas nie przekraczał 8 minut. Przy ocenie jury brało pod uwagę, między innymi: stronę techniczną występu (intonacja, dykcja, przekaz tekstu), dobór repertuaru, kulturę muzyczną i kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

W kategorii „zespołów i chórów” pierwsze miejsce przyznano świdnickiej grupie. Arion, który niedawno świętował 55-lecie działalności, zaśpiewał utwory „O ziemio ojców” i „Serce Jezusa”.

– W tych ciężkich czasach to dla nas naprawdę wspaniała nagroda. Cieszymy się, że chociaż w ten sposób mogliśmy zaprezentować naszą twórczość – mówi Magdalena Celińska.

We wtorek chór zaśpiewał na gali z okazji 70-lecia PZL-Świdnik, która odbyła się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Teraz będzie przygotowywał się do świątecznego repertuaru. Panów usłyszymy zapewne podczas „Kolędowych ostatków”.

Dołącz do chórzystów

Mężczyźni zainteresowani występami z Arionem mogą przyjść na próbę do Miejskiego Ośrodka Kultury, we wtorek o godz. 19.00. Nie ma ograniczeń wiekowych. Od kandydatów oczekuje się jedynie ogólnie pojętej muzykalności, a także gotowości do ciężkiej pracy i spędzania czasu w nietypowy sposób. Wykształcenie muzyczne, choć mile widziane, nie jest konieczne.

– Niedługo rozpocznie się okres kolędowy, więc na razie będziemy ćwiczyć właśnie te utwory. Zachęcamy jednak miłośników muzyki i śpiewania do wstąpienia w szeregi Arionu na dłużej. W repertuarze mamy pieśni patriotyczne, religijne i ludowe, a także utwory muzyki rozrywkowej – dodaje M. Celińska.

Last modified: 3 grudnia 2021

Zmień język »