Nagrali filmy o lekturach

Autor: |

Czy trudno być jednocześnie reżyserem filmu i odtwórcą głównej roli w nim? Na to pytanie mogą odpowiedzieć uczestnicy Powiatowego Konkursu Filmowo-Teatralnego „Aktor i reżyser to ja”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7.

– To była pierwsza edycja zabawy, do której zaprosiliśmy uczniów klas IV-VIII. Zależało nam na zainspirowaniu ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze i promowaniu młodych talentów. Chcieliśmy zachęcić dzieci i młodzież do podzielenia się reżyserskimi pomysłami oraz kreacjami aktorskimi – mówi Karolina Suszek, nauczycielka języka polskiego, która czuwała nad konkursem z Anną Wiśniewską ze szkolnej biblioteki.

Uczestnicy mieli przed sobą ciekawe zadanie. Musieli wcielić się w wybraną przez siebie postać z lektury i zaprezentować ją, odgrywając scenkę z książki. Główną bohaterką nadesłanych nagrań stała się Ania z Zielonego Wzgórza. Był też filmik dotyczący Kapelusznika z Alicji w Krainie Czarów.

– Jury oceniało dobór repertuaru, zgodność z tematyką konkursu, interpretację utworu oraz kreatywność w ubiorze i charakteryzacji. Brało też pod uwagę umiejętność wyrażenia cech i osobowości postaci w grze aktorskiej, dobór scenografii, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy pięknie wcielili się w książkowych bohaterów, przygotowali ciekawe stroje. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję – dodaje K. Suszek.

I miejsca w reżysersko-aktorskiej rywalizacji przyznano ex aequo Aleksandrze Szymeckiej (SP nr 4) i Ninie Czepielewskiej (SP nr 7). Na drugiej pozycji uplasowały się Martyna Mazuryk (SP nr 7) i Helena Kulczycka (SP nr 7). Trzecie nagrody otrzymali Olaf Gosk (SP nr 5) i Wiktoria Dąbska (SP nr 7). O przygotowaniach do konkursu i emocjach z nim związanych opowiedziała nam Nina Czepielewska, która wcieliła się postać Ani Shirley, bohaterki książki Lucy Maud Montgomery.

– Wybrałam „Anię z Zielonego Wzgórza”, ponieważ na lekcji polskiego omawialiśmy tę właśnie lekturę i bardzo mi się spodobała – wyjaśnia zdobywczyni pierwszego miejsca. – Nie odczułam trudności przy pisaniu scenariusza i jednocześnie byciu aktorką. Od najmłodszych lat chodzę na zajęcia teatralne, ale zawsze byłam nieśmiała i bardzo peszy mnie publiczność i kamery. Gdy robiłam filmik konkursowy, nie miałam tego problemu, ponieważ kręciłam sama. Najpierw były próbne sceny, dopiero potem nagrałam całość. Wszystko zajęło mi około 2 godz. Dzięki udziałowi w zabawie z pewnością nauczyłam się bardziej wczuwać w rolę. To był mój pierwszy raz, gdy miałam stać się już istniejącą postacią z książki. W przyszłości, kto wie, może się bardziej otworzę i zdecyduje na pracę przed kamerą.

Last modified: 10 czerwca 2021