Na tropie zagadek

Autor: |

fot. Szkoła Podstawowa nr 3
Gdzie jest zwierzę? Ile jest kropek? Czy strach ma wielkie oczy? Co się dzieje, gdy wiatr wieje? Odpowiedzi na te, między innymi, pytania będą szukali uczniowie SP nr 3, uczęszczający do szkolnej świetlicy. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Świetliczaki na tropie… zagadek”.

– Z inicjatywy naszych nauczycieli, we wrześniu przystąpiliśmy do dwóch dużych programów. Młodsze dzieci będą miały okazję rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach „Świetliczaki na tropie… zagadek”, zaś cała placówka bierze udział w „Eko Szkole”. Mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje planów i uda się zrealizować wszystkie zadania. Chcemy, by dużo się działo – podkreśla Leszek Kalicki, dyrektor „Trójki”.

Pierwszy z projektów, którego organizatorem jest „Akademia Świetlicowa. Świetliczaki na tropie …zagadek”, przeznaczony jest dla uczniów kl. I-III. Zakłada, między innymi, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody, a także rozwijanie zdolności manualnych ucznia.

– Zależy nam, by poprzez zabawę zainteresować naszych podopiecznych ciekawostkami z biologii, chemii, matematyki czy historii, ale też wdrażać zasady dobrego wychowania – mówi Dorota Lorenc-Pasieczna, koordynatorka projektu w SP nr 3. – Organizatorzy zaproponowali 30 zadań, z których musimy wybrać 10. Ponieważ jednak dzieci lubią rozwiązywać zagadki i są chętne do pracy, na pewno uda nam się wykonać więcej działań.

W poniedziałek świetlica przystąpiła do realizacji pierwszego punktu, czyli odpowiedzi na pytanie „Kim jest Biała Dama”. Uczniowie poznali legendy związane z polskimi zamkami oraz wykonywali ilustracje wybranej budowli. Zajęcia połączono ze wspomnieniami z tegorocznych wakacji.

Kolejne, wybrane przez świdniczan zagadnienia to, między innymi: Gdzie jest zwierzę? (zapoznanie ze zjawiskiem mimikry), Cztery pory roku, a może więcej…? (moja ulubiona pora roku – kolaż), Ile jest kropek? (zapoznanie ze sztuką aborygeńską, wykonanie prac metodą kropkowania), Czy strach ma wielkie oczy? (zapoznanie z książką G. Kasdepke „Co to znaczy?”, wykonanie zabawnych i dosłownych ilustracji do wybranych powiedzeń), Co się dzieje, gdy wiatr wieje? (jego obserwacja, tworzenie kolorowych latawców), Co to jest gafa? (savoir vivre każdego dnia, konkurs mistrza „Bon Ton”), Piła czy młot? (najdziwniejsze ryby występujące w wodach całego świata).

– W zabawę zaangażowanych będzie około 150 uczniów. Przewidujemy zajęcia w świetlicy, wycieczki, seanse filmowe, prace plastyczne i techniczne. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś, co pozwoli mu spędzić czas bez nudy oraz umożliwi rozwijanie zainteresowań i talentów – wyjaśnia D. Lorenc-Pasieczna. Dodaje: – Przy okazji chcemy rozszerzyć współpracę z biblioteką szkolną, biblioteką miejską i jej MediaStrefą, a także Strefą Historii Miejskiego Ośrodka Kultury.

Last modified: 1 października 2021

Zmień język »
Przejdź do treści