Na tropie historii

Autor: |

Na drugą wycieczkę tegorocznej akcji Głosu Świdnika i klubu Alfa stawiło się 18 miłośników rowerowych wypraw. W dobrych humorach, bo po kilku deszczowych dniach w niedzielę wreszcie zaświeciło słońce, ruszyliśmy na spotkanie z historią.

Głównym punktem wycieczki była Dolina Krzyży w Krzesimowie, miejsce uświęcone krwią ofiar terroru komunistycznego. W 1944 roku, Departament Więziennictwa i Obozów przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego utworzył tu karny obóz pracy więzienia na Zamku w Lublinie. W założeniu miało to być miejsce dla osób oskarżonych o współpracę z Niemcami, ale trafiali do niego przede wszystkim więźniowie polityczni i członkowie zbrojnego podziemia powojennego. Ku ich pamięci usypano kopiec i ustawiono obelisk. Na cmentarzu znajdują się również groby żołnierzy armii rosyjskiej i austro – węgierskiej oraz mogiły lotników polskich. Zapaliliśmy znicze pod pomnikiem, a pamięć pomordowanych uczciliśmy chwilą ciszy.

W Krzesimowie obejrzeliśmy też murowany spichlerz, suszarnię chmielu oraz zabytkowy dworek z pierwszej połowy XIX w., w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Wzniesiono go na miejscu dworu obronnego, wybudowanego jeszcze w czasach jagiellońskich. Całą posiadłość otacza park krajobrazowy, w którym rośnie aż 37 gatunków drzew. Drugie śniadanie zjedliśmy przy nieczynnym młynie z 1934 r., początkowo wodnym, później przerobionym na elektryczny. Dziś budynek znajduje się w rękach prywatnych. Prawdopodobnie powstanie w nim sklep-muzeum ze starociami. Droga powrotna prowadziła przez malownicze tereny Piotrkówka, Zalesia, Żurawnik, Trzeciakowa.

Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się nad stawami w Mełgwi. Później odwiedziliśmy jeszcze Podzamcze oraz Krępiec, gdzie przy skrzyżowaniu ulic Spokojnej i Olimpijczyków znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom Krępca, zamordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej. Pamiątkowa tablica zawiera nazwiska tych, „którzy umarli ciałem, lecz żyją duchem w sercach naszych”.

Na kolejną wycieczkę, tym razem do Rezerwatu Wierzchowiska, zapraszamy 27 lipca. O szczegółach napiszemy za tydzień.

Agnieszka Wójcik

Last modified: 29 czerwca 2020