Na pomoc Polakom na Litwie

Autor: |

fot. Stowarzyszenie Akademia Uśmiechu
We wrześniu na Litwę pojadą świdniczanie, wiozący dary dla mieszkających tam rodaków. Zbliża się nowy rok szkolny. Potrzebne są więc przybory szkolne, ale też jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia i słodycze. Świdniczanie prowadzą również zbiórkę pieniędzy na zakup paliwa do dwóch busów, które pozwolą im przewieźć paczki. Jak mówią, każda złotówka przybliża ich do celu.

To kolejna akcja organizowana na rzecz Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. W poprzednich latach świdniczanie kilka razy do roku odwiedzali rodaków. Oni także przyjeżdżali do naszego miasta, by spędzić tu kilka wakacyjnych tygodni. Niestety, pandemia koronawirusa spowodowała, że podróże między Polską a Litwą stały się niemożliwe. Ustały więc wzajemne wizyty, jednak nie kontakt.

– Cały czas ze sobą rozmawiamy. Pisze do nas Tadeusz Romanowski, opiekujący się Polakami na Litwie, ale także dzieci, które tam mieszkają. Tęsknią, pytają, kiedy znów je odwiedzimy – opowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia Akademia Uśmiechu, które organizuje zbiórkę.

Świdniczanie, którzy chcieliby dołączyć się do akcji, mogą przynosić przybory szkolne i jedzenie do wszystkich placówek pocztowych działających na terenie naszego miasta, a także do siedziby Akademii Uśmiechu, mieszczącej się przy ul. Piłsudskiego 6a. Dary można też zostawiać w Lublinie: na Poczcie Głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście 50, w sklepie Magiczny Ogród przy ul. Zana 19 (Galeria Leclerc) oraz w punkcie Gorące Żelazko, przy ul. Wrońskiej 2.

Stowarzyszenie Akademia Uśmiechu założyło też internetową zbiórkę na zakup paliwa do busów. Potrzeba 3 tysiące złotych. Do zebrania jest jeszcze 1,5 tys. zł. Chętni mogą dokonywać wpłat na stronie https://zrzutka.pl/rp7hj5.

Zbiórka potrwa do 15 września. Po tym czasie świdniczanie pojadą na Litwę, by przekazać zebrane paczki.

Last modified: 30 sierpnia 2021