Na pomoc gastronomii

Autor: |

Podczas dzisiejszej sesji radni miejscy zajmą się projektem uchwały zwalniającej puby i restauracje z pierwszej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. – Kilka dni temu zmieniła się ustawa, która dała samorządom prawo do wprowadzania takich ulg. Od razu postanowiliśmy z niej skorzystać – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Pandemia sprawiła, że część branż musiało zawiesić działalność, inne prowadzą ją w ograniczonym zakresie. Od minionego roku Urząd Miasta próbował chociaż częściowo ulżyć dotkniętym przez pandemię przedsiębiorcom. Firmy korzystały ze zwolnień z podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste. Mogły liczyć też na ulgi w czynszach, jeśli swój biznes prowadzą w miejskim lokalu.

W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się właściciele pubów czy restauracji, którzy od jesieni musieli zamknąć swoje działalności i ograniczyć się co najwyżej do posiłków sprzedawanych na wynos. Mimo tego, przedsiębiorcy i tak wnosili opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Pieniądze trafiały do budżetu miasta. Pod koniec minionego roku w ich sprawie interpelację złożył radny Maciej Kantor. Wnioskował o zwolnienie pubów i restauracji z pierwszej raty tej opłaty, którą musieliby wnieść na początku 2021 roku. Przedstawiciele ratusza odpowiadali, że postulat radnego jest zasadny, ale nie mają możliwości uchwalenia takiej ulgi.

– Zapewniam, iż z chwilą wejścia w życie nowych uregulowań prawnych, które umożliwią wprowadzenie zwolnień z opłat za alkohol w 2021 r., taki projekt uchwały wniosę do porządku obrad Rady Miasta – odpowiadał burmistrz Waldemar Jakson.

Sytuacja zmieniła się kilka dni temu. 21 stycznia została znowelizowana Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zgodnie z nowymi zapisami, rada gminy może zwolnić przedsiębiorców z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Nowelizacja została opublikowana 25 stycznia, dzień później zaczęła obowiązywać.

– W chwili wejścia ustawy w życie, mięliśmy już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Zaproponujemy radnym wprowadzenie jej do dzisiejszego porządku obrad – mówi E. Jankowska. – Chcemy wspomóc naszych przedsiębiorców i korzystamy z każdej możliwości prawnej.

Zgodnie z projektem uchwały, właściciele lokali gastronomicznych będą mogli uzyskać zwolnienie z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu. Natomiast termin drugiej i trzeciej raty ma zostać wydłużony do końca roku.

– Nie chcieliśmy zwlekać z przedłożeniem radnym projektu uchwały, ponieważ termin wniesienia pierwszej raty opłaty mija 31 stycznia – tłumaczy sekretarz miasta i dodaje: – Natomiast wszyscy, którzy już zapłacili będą mogli się do nas zwrócić o indywidualne rozpatrzenie ich sprawy.

Ostatecznie decyzja spocznie w rękach radnych. Jeśli dzisiaj przyjmą uchwałę, wówczas zwolnienie z opłat będzie obowiązywać natychmiast.

Last modified: 28 stycznia 2021