Jeden budynek, trzy instytucje i rozbudowa, która odmieniła funkcjonowanie osób z nich korzystających. Na ul. Kolejową 5 w Świdniku wróciły Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II, Powiatowy Klub Samopomocy „Tor” oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej, będący także Organizatorem Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Rozbudowy, na którą Powiat Świdnicki otrzymał w 2021 roku ponad 3,5 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, chciały podjąć się trzy lubelskie firmy. Ostatecznie wybrano ofertę przedsiębiorstwa „POLBUD” Jacka Poleszaka z Dysa. Inwestycję wykonało za 4,1 mln zł.
Prace rozpoczęły się w 2023 roku. Ich zakres objął: przebudowę i modernizację parteru budynku; dobudowę piętra obiektu; zmianę instalacji elektrycznych i specjalistycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania; wykonanie klimatyzacji w wybranych pomieszczeniach; wykonanie nowego przyłącza wodociągowego; wykonanie instalacji fotowoltaicznej; dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; utwardzenie i zagospodarowanie terenu wokół obiektu.
Rozbudowa, która szybko przerodziła się w generalny remont, spowodowała, że wszystkie instytucje pomocowe mieszczące się przy ul. Kolejowej 5 musiały na dłuższy czas zmienić adres. Dziś, po ponad roku, oficjalnie wróciły na swoje miejsce.
Przed południem uroczyście otwarto nowo wyremontowany budynek. Ze względu na liczbę znajdujących się w nim instytucji wstęgi przecinano dwukrotnie. Otwarcia Powiatowego Ośrodka Wsparcia Stacja Świdnik II oraz Powiatowego Klubu Samopomocy „Tor” dokonali starosta Łukasz Reszka, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Mańka, Małgorzata Karp Błazucka z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Barbara Lipa ze „Stacji Świdnik II”. Z kolei Ośrodek Interwencji Kryzysowej otworzyli członek zarządu Powiatu Świdnickiego Romuald Gumienniak, dyrektor lubelskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Małgorzata Paprotek oraz Małgorzata Mądry, kierownik OIK.
Po przecięciu wstęg zaproszeni goście, wśród których znaleźli się radni miejscy i powiatowi oraz przedstawiciele instytucji pomocowych, psychologiczno-pedagogicznych, kulturalnych i oświatowych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, a także byli i obecni pracownicy instytucji z ul. Kolejowej 5, mieli okazję zobaczyć wnętrze budynku. Dowiedzieli się również, jak przebiegał remont oraz jakie zmiany wprowadzono na terenie całego obiektu.
– Znajdujecie się Państwo w siedzibie trzech jednostek organizacyjnych Powiatu Świdnickiego. Na dole jest siedziba Powiatowego Ośrodka Wsparcia Stacja Świdnik II oraz Powiatowy Klub Samopomocy „Tor”, który pracuje w godzinach popołudniowych, przez cztery dni w tygodniu. Obecnie z tych dwóch instytucji korzysta prawie 50 uczestników. Natomiast na górze jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Obecnie znajdujemy się w sali, w której będą odbywały się spotkania dla rodzin zastępczych, spotkania grupy wsparcia rodzin zastępczych i rodziców biologicznych z dziećmi, które są u nas w pieczy zastępczej. Takich pomieszczeń też bardzo nam brakowało i cieszymy się, że teraz nimi dysponujemy. Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzi miejsca całodobowego pobytu dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym w ramach tzw. hostelu terapeutycznego. Jest to pobyt do 3 miesięcy. Dotychczas mieliśmy tylko jedno pomieszczenie hotelowe, teraz mamy dwa pokoje i kuchnię. Obecnie, dzięki rozbudowie, przygotowaliśmy też infrastrukturę mieszkania chronionego i treningowego dla osób z niepełnosprawnościami i usamodzielniających się wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania środków na wyposażenie tych mieszkań. Złożyliśmy wniosek do ministerstwa, czekamy na jego rozpatrzenie, ale jesteśmy dobrej myśli. Zgodnie ze złożonym wnioskiem funkcjonowanie mieszkań chronionych powinniśmy rozpocząć 1 czerwca, także mam nadzieję, że nam się uda – opowiedziała Małgorzata Mądry, kierownik OIK.
– Ten budynek to wielkie marzenie zarządu, Rady Powiatu i oczko w głowie pani kierownik, która mówiła o potrzebie stworzenia miejsca przyjaznego i nowoczesnego. Obiekt tworzą mury, ale też wspaniała załoga. Serdecznie dziękuję pani Małgosi, że podjęła się realizacji tej trudnej inwestycji, architektom i wykonawcom – powiedział starosta Łukasz Reszka.
– W naszym mieście i powiecie powstała nowoczesna placówka, która będzie służyła wszystkim mieszkańcom w ważnych i trudnych sprawach. Bardzo cieszę się z tego faktu. Traktuję to wydarzenie też jak otwarcie dobrej passy, która zaistnieje na tym osiedlu. W tym roku miasto rozpocznie inwestycję przebudowy jednego z baraków i powstanie tam Centrum Aktywności Społecznej. To placówka, która będzie służyła organizacjom pozarządowym i w której również znajdą się trzy mieszkania treningowe – dodał Andrzej Mańka, przewodniczący Rady Powiatu.
Podczas uroczystości głos zabrała również Małgorzata Karp Błazucka z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego: – Cieszy mnie, że w powiecie świdnickim jest obiekt na takim poziomie. Inne powiaty będą wam zazdrościć. Postaramy się zwiększyć liczbę miejsc w Powiatowym Ośrodku Wsparcia Stacja Świdnik II. Dziękuję za podjęcie się realizacji tego projektu. Życzę powodzenia i wielu sukcesów.
Natomiast Małgorzata Paprotek, dyrektor lubelskiego oddziału PFRON powiedziała: – To wspaniały budynek i wspaniali ludzie, którzy w nim pracują. Pomoc społeczna nie boi się wyzwań. Wiemy, że tam, gdzie trzeba działać, po prostu działamy. Bardzo się cieszę, że dysponujecie takim obiektem, że jest on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i że mogą korzystać z niego potrzebujący.
Uroczystość była również okazją do podziękowań pracownikom instytucji z ul. Kolejowej 5, ale także firmom i placówkom, z którymi współpracują na co dzień.
– Bardzo dziękuję za Wasze wsparcie. Za to, że mogłam zadzwonić, kiedy było mi trudno i wydawało mi się, że nie dam rady – mówiła M. Mądry.
Last modified: 2 kwietnia 2024