Na czym polega taryfa G12 i kiedy warto się na nią zdecydować?

Autor: |

Indywidualni odbiorcy końcowi prądu, który dostarczany jest do ich gospodarstw domowych, mogą w Polsce wybierać z kilku taryf, w jakich rozliczana jest kupowania przez nich energie elektryczna. Jedną z najczęściej wybieranych przez nich taryf prądu zaraz po standardowej G11 jest taryfa G12. Na czym one więc polega, ile kosztuje w niej prąd i kiedy warto zdecydować się na jej wybór?

Na czym polega taryfa G12?

Około 3 milionów odbiorców prądu w Polsce korzysta z taryfy G12, która jest jedną z podstawowych taryf oferowanych przez większość sprzedawców energii elektrycznej w naszym kraju. Taryfa G12 jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, na co wskazuje litera G w jej symbolu, limit mocy umownej wynosi w niej natomiast do 40 kW — oznacza go cyfra 1 w symbolu taryfy. Cyfra 2 w taryfie G12 wskazuje z kolei, że prąd rozliczany jest w niej w dwóch strefach. Do jej zastosowania niezbędny jest więc licznik dwustrefowy, który mierzy zużycie energii elektrycznej w określonych godzinach, następnie rozliczając ją po określonych stawkach.

Ile kosztuje prąd w taryfie G12?

Cena prądu w taryfie G12 uzależniona jest od pory dnia, dzieli ona bowiem dobę na dwie strefy. Pierwszą, określaną jako dzienną lub szczytową w zależności od oferującego ją sprzedawcy prądu, występującą najczęściej przez 14 godzin doby, w której cena prądu jest wyższa oraz drugiej — nocnej lub pozaszczytowej, obowiązującej przez pozostałe godziny w ciągu doby, w której cena prądu jest niższa. Najczęściej strefa dzienna obowiązuje u większości sprzedawców prądu od 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00, z kolei strefa nocna od 22:00 do 06:00 oraz od 13:00 do 15:00. Stawka jest też uzależniona od tego od jakiej firmy kupujemy prąd. Możemy o tym decydować. Jak to zrobić napisane jest w tym artykule https://optimalenergy.pl/zmiana-sprzedawcy-energii-elektrycznej/ gdzie zmiana dostawcy jest dokładnie opisana.

Warto także wspomnieć, że taryfa G12 występuje również w szczególnej odmianie G12w, w której cena prądu jest niższa nie tylko w określonych porach dnia, ale także przez całą sobotę i niedzielę oraz w dni ustawowo wolne od pracy. 

Ceny prądu w taryfie G12 u poszczególnych sprzedawców

Ceny prądu w taryfie G12 zależą przede wszystkim od oferującego ją sprzedawcy energii elektrycznej. Średnio wynoszą one 0,38 zł/kWh w strefie nocnej oraz 0,43 zł/kWh w strefie dziennej. Jeśli chodzi o ich wysokość u najpopularniejszych sprzedawców prądu, kształtują się one następująco:

  • w Energia Obrót w strefie dziennej wynoszą one 0,43 zł/kWh, a w nocnej 0,28 zł/kWh,
  • w PGE w strefie dziennej wynoszą one 0,42 zł/kWh, a w nocnej 0,27 zł/kWh,
  • w Tauron w strefie dziennej wynoszą one 0,40 zł/kWh a w nocnej 0,19 zł/kWh.

W porównaniu do ceny prądu w klasycznej taryfie G11 są one więc w każdym przypadku atrakcyjniejsze, jeśli chodzi o strefę nocną, co z kolei daje możliwość wygenerowania sporych oszczędności na comiesięcznych rachunkach za prąd.

Kiedy warto zmienić taryfę prądu na G12?

Pomimo niższych cen prądu w strefie nocnej taryfa G12 nie jest jednak rozwiązaniem dla wszystkich. Aby korzystając z niej, można było bowiem realnie zaoszczędzić, trzeba przede wszystkim odpowiednio planować swoje zużycie energii elektrycznej w ciągu doby. Rozwiązanie to polecane jest wobec tego dla osób, które:

  • częściej korzystają z energii elektrycznej w nocy, gdyż w ciągu dnia przez większość czasu przebywają poza domem,
  • nie mają problemu z dopasowaniem swojego stylu życia do godzin, w których obowiązuje niższa cena za prąd,
  • wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania domu lub ładowania samochodu elektrycznego, 
  • mają zainstalowaną fotowoltaikę, która zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu dnia, kiedy jej ceny są wyższe.

Podsumowując, taryfa prądu G12 to taryfa dwustrefowa, w której cena prądu uzależniona jest od pory dnia. Jeśli więc możliwe jest dopasowanie zużycia energii elektrycznej w domu do godzin, w których jej cena jest niższa, daje ona możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd. Aby przejść na taryfę G12 u swojego sprzedawcy prądu, wystarczy natomiast złożyć wniosek. Przy czym należy pamiętać, że sam proces z tym związany jest całkowicie nieodpłatny, tak samo, jak i montaż niezbędnego do rozliczania energii licznika dwutaryfowego.

/ REKLAMA /

Last modified: 7 grudnia 2021