Na co zwrócić uwagę, wybierając firanki?

Autor: |

Side angle of a living room interior with a powder pink sofa, patterned rug, wooden cabinet and wall decorations
Jak myślisz, czy wybór firanek jest trudny? To pozornie proste zadanie może okazać się nie lada wyzwaniem, jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu dekoracji okiennych. Podpowiadamy, co jest ważne, gdy wybieramy firanki do swojego domu – oto 5 kwestii, o których należy pomyśleć.

Po pierwsze, przeznaczenie firanek

Gdzie planujesz powiesić firanki, po które właśnie wybierasz się do sklepu? To bardzo ważne. Inne firany czy zasłony sprawdzą się w kuchni, salonie, sypialni czy gabinecie. Kuchenne okna, z reguły umieszczone tuż nad blatami, wymagają zastosowania krótszych firanek np. tzw. zazdrostek, zasłaniających tylko dolną część okna. Z kolei w salonie czy sypialni, gdzie zależy nam na przytulności, firany i zasłony mogą sięgać nawet do ziemi, być nieco bardziej mięsiste i grube.

Po drugie, preferencje użytkownika

Warto wziąć też pod uwagę, po co są nam tak właściwie firanki. Czy ma być to tylko element dekoracyjny? Czy chcemy nadać wnętrzu przytulnego charakteru? Czy może chcemy osłonić się od zaglądających w nasze okna sąsiadów? Od tego, jakie są nasze preferencje, zależy wiele, np. czy sięgniemy po zasłony zaciemniające, czy takie z lżejszego materiału. W sypialniach również możemy potrzebować różnych dekoracji okiennych – albo stanowiących tylko ozdobę, albo takich, dzięki którym osłonimy się od słońca, jeśli chcemy odpocząć w ciągu dnia. Zastanów się nad tym, zanim wybierzesz się na zakupy.

Po trzecie, rodzaj mocowania firanek

Są różne typy zasłon i firan. Mogą być mocowane na klasyczne „żabki” lub naciągane na karnisz dzięki szelkom czy przelotkom. Jaki typ jest lepszy? To zależy od tego, jaki system do wieszania dekoracji okiennych mamy zamontowany w swoich wnętrzach. Nadal najpopularniejsze są firany na taśmie, choć warto rozważyć też firany na przelotkach – są łatwiejsze w założeniu czy zdjęciu, łatwiej je zasuwać, a do tego lepiej się układają. Jeśli zależy nam na elegancji, to warto postawić właśnie na firany na przelotkach, zwłaszcza że są coraz łatwiej dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online.

Po czwarte, kolor dekoracji okiennych

Na koniec najważniejsze. Jaki kolor firanek wybrać? Jeszcze do niedawna nie było z tym większego problemu, ponieważ tego typu dekoracje dostępne były tylko w jednym kolorze – białym. Dziś firanki to element dekoracyjny, który może przybierać różne formy. Klasyczna biała firanka z koronką może zostać zastąpiona np. muślinową firaną w delikatnym odcieniu różu czy beżową firanką z cienkiego materiału z naturalnego lnu. A może czarna firanka do loftowego wnętrza? Czemu nie? Do odważnych świat należy, a niebanalne aranżacje wnętrz to jeden z lepszych sposobów na to, żeby się wyróżnić.

Po piąte, styl firanek vs. styl wnętrza

Jeśli jesteśmy przy kolorach, nie sposób nie wspomnieć też o stylistyce. Firanki (czy to firanki na przelotkach, czy firany na taśmie) i zasłonki trzeba dobierać do tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze. Nie ma wątpliwości co do tego, że co innego będzie pasowało do modnego loftu, a co innego do tradycyjnego domu czy rustykalnej chaty. Nie wybierajmy mocno wzorzystych dekoracji do wnętrz minimalistycznych, czy zasłon z kwiecistych materiałów do nowoczesnego mieszkania. Zdajmy się na intuicję lub poprośmy o pomoc.

/ REKLAMA /

Last modified: 22 listopada 2021