Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu medycznego?

Autor: |

Każda przychodnia lekarska, szpital czy innego rodzaju punkt pomocy medycznej, musi posiadać odpowiednie wyposażenie. W niektórych przypadkach ilość niezbędnego sprzętu jest naprawdę duża, w innych zaś wystarczy tylko kilka elementów, aby móc świadczyć usługi medyczne przynajmniej na podstawowym poziomie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu medycznego czy różnego typu akcesoriów?

Produkty certyfikowane

Zarówno sprzęt medyczny, jak i wyposażenie jednorazowego użytku (rękawiczki, maseczki), powinny posiadać odpowiednie certyfikaty oraz spełniać normy jakościowe. Wszystko po to, aby mogły one stanowić bezpieczne dla medyka narzędzie pracy. Jeśli producent przestrzega odpowiednich standardów, to zwiększa tym samym bezpieczeństwo pacjentów, którzy również będą z danych sprzętów bądź akcesoriów korzystać, przynajmniej w sposób pośredni. Certyfikowane produkty kupimy przede wszystkim w sklepach medycznych, które zajmują się dystrybucją artykułów niezbędnych medykom do pracy. Działają one zarówno stacjonarnie, jak i w internecie.

Sprzęt od polskiego producenta

Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyło się sprowadzanie sprzętu medycznego z zagranicy. Medycy chętnie inwestowali w produkty zagranicznych marek sądząc, że prezentują one wyższą jakość. Niemniej jednak w ostatnim czasie polski rynek wypromował rodzimych producentów, którzy proponują nam sprzęt równie wysokiej jakości, jak ten z zagranicy. Co więcej, zakupy u polskiego producenta mają wiele zalet, o których często zapominamy. Przede wszystkim należy wymienić tutaj możliwość przeszkolenia personelu z tego, jak w ogóle korzystać z danego rodzaju urządzenia. Oczywiście, nie ma to większego znaczenia przy sprzętach typu kozetka czy fotel zabiegowy, jednak może okazać się niezbędne w kontekście profesjonalnej aparatury medycznej. Dodatkowo polski producent wystawia gwarancję, zazwyczaj kilkuletnią. Dzięki niej możemy naprawić sprzęt, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Co prawda zagraniczni producenci również proponują gwarancję, jednak aby z niej skorzystać, musimy na pewien czas zrezygnować z użytkowania sprzętu bądź aparatury. Warto mieć na uwadze, że urządzenia służące medykom w codziennej pracy mogą ulegać awariom, nawet jeśli prezentują wysoką jakość. Korzysta z nich bowiem bardzo wielu pacjentów (przykładem są choćby fotele zabiegowe) oraz medyków (na przykład aparat do USG). 

Cena – ważna, lecz nie najważniejsza

Nie jest tajemnicą, że dokonując zakupu jakiegokolwiek sprzętu, zawsze zwracamy uwagę na jego cenę. Oczywiście, gra ona bardzo dużą rolę, szczególnie w przypadku placówek medycznych publicznych, które mają ograniczone środki budżetowe. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę, że cena nie może być czynnikiem decydującym. Dlaczego? Ponieważ często okazuje się, że niewiele droższy sprzęt posiada szereg dodatkowych funkcji, które znacznie zwiększają komfort pracy medyków, a także poczucie wygody pacjenta. Co więcej, dobrej jakości sprzęt rzadziej ulega awariom, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo środków, które musielibyśmy przeznaczyć na jego naprawę. Zauważmy, że niektóre hurtownie medyczne oferują bardzo przystępne ceny, a co więcej okazyjnie organizują również akcje promocyjne, dzięki którym możemy kupować jeszcze taniej. W przypadku nawiązania stałej współpracy istnieje możliwość negocjowania cen, z której oczywiście warto skorzystać, szczególnie gdy robimy większe zakupy. Nie zapominajmy, że dobrej jakości urządzenia i sprzęt medyczny, który często kosztuje nieco więcej, może stanowić swoistą wizytówkę przychodni bądź prywatnego gabinetu lekarskiego. Pacjenci cenią sobie bowiem komfort i poczucie wygody, a także fakt, iż ich przypadłości będą diagnozowane za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie pozostawia miejsca na pomyłki. Dobrej jakości wyposażenie gabinetów może również stanowić zachętę dla medyków, którzy mają rozpocząć pracę z danym ośrodku zdrowia. Każdy bowiem chce dziś pracować na dobrym sprzęcie, z dostępem do wszelkich, możliwych udogodnień. 

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 13 października 2021

Zmień język »