Na celowniku internetowych oszustów

Autor: |

3000 złotych to łączna kwota, którą internetowym przestępcom udało się wyłudzić od mieszkańców powiatu świdnickiego. Policja apeluje, by korzystając z portali ogłoszeniowych zachować czujność.

W poniedziałek świdnicka komenda policji poinformowała o mieszkance Piask, która chciała sprzedać przez internet jeden z przedmiotów.

– Kobieta wystawiła do sprzedaży odzież. Po kilku minutach od opublikowania na portalu ogłoszenia, za pomocą komunikatora internetowego skontaktował się z nią potencjalny klient, deklarując, że chce kupić ubranie. Następnie przesłał sprzedającej link do formularza. Po kliknięciu mieszkanka Piask została poproszona o podanie danych, w tym numeru karty i kodu zabezpieczającego kartę – wyjaśnia st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Sprzedająca, zamiast zarobić, straciła w ten sposób 2000 zł.

Kolejną ofiarą przestępców stał się mieszkaniec gminy Mełgiew. Schemat działania oszustów był taki sam. Mężczyzna wystawił do sprzedaży pompkę. Chwilę potem przez komunikator odezwała się do niego osoba zainteresowana kupnem przedmiotu. Podobnie, jak w przypadku mieszkanki Piask, sprzedający otrzymał link do formularza, w którym poproszono go o podanie wrażliwych danych. W ten sposób oszust wyprowadził z konta mężczyzny 1000 zł.

– Apelujemy o ostrożność w internecie. Jedynie rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Dokładnie czytajmy regulamin portalu, na którym umieszczamy ofertę. Są tam informacje, między innymi na temat form zapłaty za towar. Jeśli osoba zainteresowana kupieniem towaru będzie żądała innych danych niż te, o których pisze regulamin, nie przekazujmy ich. Prawdopodobnie jest to oszustwo – ostrzega E. Domaradzka.

fot. KPP w Świdniku

Last modified: 8 września 2021