Muzyczne talenty poszukiwane

Autor: |

Dzieci i młodzież zainteresowani rozwijaniem swoich muzycznych zdolności mogą już składać dokumenty rekrutacyjne do PSM I st. im. Rodziny Wiłkomirskich. Placówka rozpoczęła nabór na rok szkolny 2021/22, a w swojej ofercie ma naukę gry na różnych instrumentach. Rekrutacja trwa do 15 maja.

Cykl 6-letni obejmuje dzieci w wieku 6-10 lat. Cykl 4-letni to propozycja dla osób od 8 do 16. roku życia. Szkoła proponuje naukę gry na: fortepianie, akordeonie, klarnecie, saksofonie, gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, perkusji, flecie poprzecznym i trąbce. Lekcje zaplanowano dwa razy w tygodniu. Będą prowadzone indywidualnym trybem, pozwalającym na dostosowanie tempa pracy do możliwości percepcyjnych każdego ucznia. Zajęcia teoretyczne przewidziane dla grup to rytmika, kształcenie słuchu, audycje muzyczne. Uczniowie będą mogli również uczestniczyć w różnych formach muzykowania zespołowego – chórze, zespole instrumentalnym lub ludowym.

Placówka umożliwi wypożyczenie instrumentu i nut, a także udział w różnego rodzaju warsztatach, kursach oraz konkursach wokalnych i instrumentalnych.

– Naszym zadaniem jest rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży, przygotowanie ich do dalszego zawodowego kształcenia oraz uczestnictwa w życiu kulturalnym – mówi Beata Olszańska, dyrektor PSM. – Zajęcia wymagają poświęcenia czasu zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. Jednak widoczne postępy stają się motywacją i usprawiedliwieniem dla wszystkich wyrzeczeń. Mimo pandemii i pracy online, nasi uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach i odnoszą sukcesy. Kilka dni temu Janina Szewczak i Nikola Krzyszycha, z klasy pani Iwony Godzik-Ćwiek, zdobyły wyróżnienia na III Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CELLOLOVE w Krakowie. Akompaniowała im pani Magdalena Cyran. Cieszymy się więc, że utrudnienia nie mają aż tak wielkiego wpływu na aktywność naszych podopiecznych.

Jak podkreśla pani dyrektor, nauka gry na instrumencie i bezpośredni kontakt z muzyką od wczesnych lat poszerzają horyzonty, uczą wrażliwości na piękno, ale także kształtują w dziecku systematyczność, cierpliwość i poczucie odpowiedzialności.

W związku z ograniczeniami związanym z COVID-19 dokumenty rekrutacyjne należy przesłać na adres e-mail: sekretariat@psm.swidnik.pl lub pocztą na adres: ul. Króla Pole 7, 21-040 Świdnik. Można również wypełnić wniosek online, który znajduje się na stronie www.psm.swidnik.pl, w zakładce rekrutacja. Tam dostępne są też kwestionariusze.

Badanie przydatności i zajęcia dla kandydatów Kandydaci na przyszłych instrumentalistów przejdą badanie przydatności, które polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych i predyspozycji do nauki gry na danym instrumencie z uwzględnieniem słuchu wysokościowego, poczucia rytmu, tonalności i pamięci muzycznej.

– O dokładnym terminie przesłuchania powiadomimy na stronie szkoły. To, jak będzie wyglądało ba[1]danie, będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej – dodaje B. Olszańska.

Zajęcia dla kandydatów i lekcje przygotowawcze odbędą się online, w formie krótkich filmów instruktażowych. Na FB placówki można już obejrzeć pierwsze odcinki „Bajek o instrumentach”, w których występuję uczniowie szkoły. W sumie będzie ich jedenaście.

Last modified: 19 marca 2021