Muzyczne pasowanie na ucznia (foto)

Autor: |

Pierwszo i drugoklasiści z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich biorą udział w niezwykle ważnej uroczystości. Składają ślubowanie i zostają uroczyście przyjęci w poczet uczniów placówki. Towarzyszyliśmy wczoraj grupom B i C klasy 1.

– Dziś dzień niezwykły, każdy to powie, lecz po kolei panie, panowie. Najpierw przywitać w słowach gorących pragniemy wszystkich tutaj siedzących: naszych rodziców, dyrekcję, kochanych nauczycieli. Niech wszystkim radosny nastrój się udzieli. Szkoła muzyczna to super sprawa, nauka nutek to świetna zabawa. Gdybyśmy mieli wybór – polski, muzyka czy matematyka, odpowiedź nasza oczywista – wygrywa muzyka! – podkreślali młodzi artyści, zapraszając gości na krótką część artystyczną. Zaprezentowali wersję instrumentalną motywu z filmu „Piraci z Karaibów” oraz interpretację ruchową utworu „Jesień dookoła”.

Na scenie wystąpili również ich starsi koledzy i koleżanki: Michalina Mogielnicka (flet poprzeczny), Łucja Surmiak (fortepian), Nikola Krzyszycha (wiolonczela), Franciszek Kowalik (klarnet) i Lena Śliwińska (gitara), Paulina Żurek (flet poprzeczny).

Po muzycznych prezentacjach nastąpiło odśpiewanie hymnu szkoły oraz złożenie przyrzeczenia – „My, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku uroczyście ślubujemy: dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować, pilnie się uczyć i ćwiczyć na instrumencie, aby rozwijać swój talent muzyczny, aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, być dobrym kolegą, służyć pomocą innym uczniom, zawsze kierować się życzliwością, przyjaźnią i wzajemnym zrozumieniem, darzyć szacunkiem nauczycieli oraz pracowników szkoły, czerpać wzór z postawy naszych patronów – rodziny Wiłkomirskich, szanować polską kulturę oraz być patriotami zaangażowanymi w szerzenie tradycji muzycznych kraju”, a Beata Olszańska, dyrektor PSM, pasowała każdego z uczniów, uderzając go po ramieniu smyczkiem.  

– Cieszę się, że udało nam się dzisiaj spotkać, bo to bardzo ważna uroczystość, wpisująca się w tradycje szkoły. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, nie mogliśmy zorganizować ślubowania. Gratuluję serdecznie pierwszoklasistom, którzy swoim występem pokazali, że są bardzo uzdolnieni muzycznie. Mam nadzieję, że za 6 lat spotkamy się na wręczeniu dyplomów ukończenia szkoły. Dziękuję również starszym uczniom, którzy dla nas zagrali – mówiła Beata Olszańska.

Uroczystość przygotowały panie: Dominika Puacz, Magdalena Cyran i Iwona Godzik-Ćwiek.

Wczorajszego popołudnia ślubowali również drugoklasiści z grupy B. Dzisiaj odbędzie się pasowanie uczniów kl. 1 c 4l., kl.1 gr. A i kl. 2 gr. A.

W tym roku w klasach pierwszych uczy się 57 dzieci. W sumie do placówki uczęszcza prawie 200 osób.

– Jestem pod wrażeniem, że tyle osób zgłosiło się do tegorocznej rekrutacji, która ponownie odbywała się online – dodaje szefowa placówki. – Cieszę się, że najmłodsi chcą poświęcać swój wolny czas, by uczyć się gry na instrumentach. Mam nadzieję, że będziemy mogli normalnie pracować i nie zabraknie okazji do pokazania umiejętności naszych uczniów.

PSM jest również współautorem jednego z projektów, na który można głosować w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Razem z Zespołem Tańca Ludowego „Leszczyniacy” proponuje „Świdnicką Folkloriadę”, czyli festyn rodziny w stylu folk.

« z 2 »

Last modified: 22 września 2021

Zmień język »