Muzyczna uczta dla ducha (foto)

Autor: |

To była prawdziwa uczta dla ducha i na pewno nie żałował nikt, kto pojawił się wczoraj, o godz. 19.00, w kościele pw. św. Kingi. W świątyni gościł Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.

Chór (przygotowany przez Mirosława Ziomka) i Orkiestra zaprezentowali koncert pt. „Pieśni ludowe”. Świdniczanie usłyszeli najbardziej znane utwory z repertuaru „Mazowsza”, a także rzadziej wykonywane pieśni z bogatego zbioru Zespołu. Nie zabrakło śpiewanej na całym świecie w kilkudziesięciu językach „Kukułeczki”, melodyjnego „Cyt, cyt”, słynnego, energetycznego „Furmana” czy nostalgicznej „Dumki o ptaszku” oraz takich utworów, jak: „Trudno”, „Ogarek”, „Szyszki”.

– To nasz pierwszy koncert od roku. Cieszymy się, że możemy wystąpić przed państwem – mówił dyrygent Jacek Boniecki. – Zapraszamy też do naszej siedziby w Pałacu Karolin w Otrębusach. Zachęcamy do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka, legendarnego solisty „Mazowsza”. Odbędzie się jesienią, a udział mogą wziąć dzieci, młodzież i dorośli. Przesłuchania w Lublinie zaplanowano w październiku.

Niedzielny wieczór na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Świdnika. Skomponowane przez Tadeusza Sygietyńskiego piosenki, ze słowami Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, inspirowane muzyką ludową lub stanowiące opracowania ludowych przyśpiewek, zachwyciły i wzruszyły publiczność, która żegnała zespół owacjami na stojąco, domagając się bisów.

– Kiedy słuchałem pieśni, przyszły mi na myśl słowa poety, który pisał „A to Polska właśnie”. I ten kawałek Polski, w najlepszym wydaniu, gościliśmy w naszej parafii. Jesteśmy wdzięczni, że zechcieliście przybyć w skromne progi kościoła. Dziękujemy za dzisiejszy wieczór i mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś zespół „Mazowsze” do nas zawita – podkreślał ks. proboszcz Zbigniew Kiszowara, wręczając dyrygentowi Jackowi Bonieckiemu pamiątkową statuetkę.

Podczas koncertu zbierano datki na budowę kościoła, a po występie „Mazowsza” odbyło się losowanie nagród dla publiczności, między innymi płyt zespołu.

Wydarzenie, zorganizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Świdnika, stanowiło inaugurację tegorocznych „Muzycznych wieczorów u św. Kingi”. Ich inicjatorem jest Stowarzyszenie i chór św. Kingi.

– Wyrazy podziękowania składam Stowarzyszeniu, Gminie Miejskiej Świdnik, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Spółdzielni Mieszkaniowej, Szkołom Podstawowym nr 4 i 7, Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, firmom Coma i Pixi, a także wszystkim ludziom dobrej woli, bez których przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku. To, że tutaj jesteśmy, zawdzięczamy też mieszkańcom, którzy oddali głos na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim – dodał ks. proboszcz.

« z 3 »

Last modified: 24 maja 2021