Morsują i pomagają

Autor: |

fot. www.facebook.com/LodolamaczSwidnik
Niestraszne im niskie temperatury i zimna woda. Świdnicki Klub Morsa „Lodołamacz” organizuje kolejną mroźną kąpiel. Tym razem odbędzie się w niedzielę, o godz. 15.00, nad Zalewem Zahorodyńskim (powiat chełmski). Spotkanie będzie nie tylko okazją do ekstremalnego wypoczynku. Świdniczanie chcą wspomóc chorującą na SMA Ninkę Słupską oraz Beatę Adamiec, która w wyniku długotrwałego niedotlenienia mózgu zapadła w śpiączkę.

O małej mieszkance Lublina pisaliśmy już kilkakrotnie. W ubiegłym roku u dziewczynki zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni. Aby wygrać z chorobą, wymaga specjalistycznej terapii, której koszt to 8 milionów złotych. Świdnickie morsy chcą dorzucić swoją cegiełkę do zbiórki, dlatego przy okazji niedzielnej kąpieli wspomogą Ninkę. Przysłowiową złotówkę może dołożyć również każdy z nas. Na stronie www.siepomaga.pl/nina prowadzona jest zbiórka na rzecz dziewczynki. Czasu zostało jednak niewiele. Zrzutka na terapię genową oraz rehabilitację kończy się 30 marca.

Niedziela upłynie morsom również pod znakiem pomocy dla Beaty Adamiec, mieszkającej w Zalesiu Krasieńskim. Kiedy była w siódmym miesiącu drugiej ciąży, dowiedziała się, że ma guza na łożysku. Rozpoczęły się badania, diagnostyka, częste wizyty w szpitalu. Niestety, chwilę po urodzeniu synka kobieta straciła przytomność, a jej serce przestało bić. Reanimacja trwała 40 minut. Panią Beatę udało się przywrócić do życia, ale w wyniku długotrwałego niedotlenienia, doszło do uszkodzenia mózgu. Kobieta zapadła w śpiączkę.

Intensywna rehabilitacja w Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” w Częstochowie pomogła usprawnić działanie mózgu pani Beaty i przywrócić ją do stanu „minimalnej świadomości”. 33-latka komunikuje się z rodziną poprzez mruganie. Udaje jej się utrzymać głowę w powietrzu, a także kończyny górne. Potrafi również samodzielnie leżeć na boku, po ułożeniu jej w tej pozycji. Obecnie przebywa w domu.

Aby pomóc jej wrócić do zdrowia, niezbędna jest intensywna rehabilitacja, która jest jednak bardzo kosztowna. Leczenie nie jest w pełni refundowane przez NFZ. Świdniccy „Lodołamacze” postanowili zebrać dla pani Beaty nakrętki. Ich sprzedaż zasili konto zbiórki, która prowadzona jest na stronie www.sercadlamaluszka.pl/nasi-podopieczni/beata-adamiec.

Aby pomóc pani Beacie, można przekazać 1% podatku, dokonując wpłat na konto:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, nr KRS: 0000186434, cel szczegółowy: Beata Adamiec 131/A

Poza przekazaniem 1% podatku, można również wpłacać darowizny:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, Stawnica 33A, 77-400 Złotów, Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo Oddział w Złotowie, nr konta PL: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010, z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Beaty Adamiec, z symbolem 131/A”;

Wpłaty zagraniczne w Euro: kod SWIFT (BIC): GBW CPL PP. Kod kraju PL: 76 8944 0003 0000 2088 2000 00550, z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Beaty Adamiec, z symbolem 131/A”;

Wpłaty zagraniczne w USD: kod SWIFT (BIC): GBW CPL PP. Kod kraju PL: 97  8944 0003 0000 2088 2000 0060, z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Beaty Adamiec, z symbolem 131/A”.

Last modified: 19 lutego 2021