Monika zaskoczyła „Pszczołami”

Autor: |

fot. Koncert Moniki Kowalczyk w Świdniku

Zaledwie tydzień temu w sieci zadebiutował teledysk do utworu Moniki Kowalczyk & Javeure. „Dla Tych”, w którym usłyszeliśmy także Łukasza Jemiołę, Weronikę Boczek i Iwo, a artystka już zaskoczyła słuchaczy nową muzyką. Dziś, o godz. 10.00 internetową premierę będzie miała piosenka „Pszczoły”. Autorką teledysku do niej jest Daria Lytvynenko, artystka wizualna oraz zwyciężczyni konkursu na projekt mappingu podczas Nocy Kultury 2019 w Lublinie.

Piosenka powstała w ramach koncertu „Czarne Lustro”, którego pomysłodawczynią była Asia Nawojska. Wydarzenie odbyło się w 2019 roku, podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Świdniczanka napisała ją w oparciu o serial Netflixa, „Black Mirror”.

– To utwór o końcu świata. Kameralna opowieść o wszechobecnej ingerencji człowieka we wszystko, co go otacza. Nie przypuszczałam, że już w 2020 roku stanie się tak aktualny – opowiada Monika.

Produkcji „Pszczół” podjął się Wishlake. Piosenka powstała w domowym zaciszu. Jak mówi artystka, to pamiętnikowy zapis z czasów kwarantanny.

– Ten numer ma inny charakter niż „Te Twoje sukienki” czy „Wołam”. Jest bardzo kameralny, dlatego pomyślałam, że idealnie będzie pasował do niego sposób tworzenia Darii Lytvynenko. Poznałyśmy się kilka lat temu na gali Żurawi, Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych, do których obie byłyśmy nominowane. Bardzo podoba mi się to, co robi. Jest kreatywna i ma nieskrępowaną wyobraźnię. Zawsze chciałyśmy zrobić coś razem. Okazja ku temu pojawiła się w czasie pandemii, kiedy nagrałam domową wersję „Pszczół”. Pomyślałam, że Daria doskonale odda klimat tej piosenki, jej słowa i dźwięki. Ona sama bardzo polubiła „Pszczoły” i z entuzjazmem podeszła do pracy nad teledyskiem – mówi świdniczanka.

Część fanów twórczości Moniki Kowalczyk miała już okazję usłyszeć „Pszczoły”. Premiera utworu i teledysku odbyła się podczas piątkowego koncertu w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie. Na scenie wokalistce towarzyszył zespół w składzie: Daniel Rutkowski (perkusja), Arek Borzęcki (gitara basowa, instrumenty klawiszowe), Mikołaj Kołodziejczyk (gitara elektryczna, ukulele, instrumenty klawiszowe), Anna Bosak oraz Magdalena Kuraś (chórki).

– „Pszczoły” zostały bardzo dobrze przyjęte na koncercie. Kilka osób wspominało, że bardzo im się podoba ta piosenka. Jeden z naszych kolegów zdradził też, że wzruszył się w czasie emisji teledysku – dodaje Monika.

Animacja do utworu będzie dostępna na kanale Wytwórni Muzycznej MTJ, na YouTube.

Last modified: 22 lipca 2020