Mobilizacja pod skrzydłami

Autor: |

Do Świdnik Air Festival zostało już tylko kilka dni. Podczas dzisiejszej konferencji, organizatorzy podsumowali przygotowania do wydarzenia i przedstawili nowego partnera imprezy. Zaprosili również mieszkańców regionu i nie tylko, do wspólnej zabawy przy dźwiękach latających maszyn.

– Wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do najtrudniejszej imprezy jaką przygotowujemy w naszym mieście. Na tym etapie pracuje przy wydarzeniu około 350 osób. Są to przedstawiciele miejskich instytucji, ale także naszych partnerów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, PZL-Świdnik oraz Portu Lotniczego Lublin – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

– Dzisiaj dołącza do nas nowy partner, jest to województwo lubelskie. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie promowało nie tylko nasze miasto, ale cały region. Przypomnę tylko, że pierwszą edycję odwiedziło 50 tys. widzów i to nie tylko z Lubelszczyzny, ale z całego kraju.

Województwo lubelskie wesprze wydarzenie finansowo i promocyjnie. – Świdnik to lotnicza duma regionu lubelskiego, ale również całej Polski. Dlatego z przyjemnością weźmiemy udział w wydarzeniu, jako jego partner – mówił Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. – Samo miasto, ale również lotnictwo związane z Lubelszczyzną jest naturalnym elementem promocji naszego regionu. Poprzez takie imprezy jak Air Festival możemy pokazywać nie tylko jego piękno, ale także nasze nowoczesne zakłady i przemysł. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie się dynamicznie rozwijać, bo jak lotnictwo, to gdzie jak nie w Świdniku?

Gwiazdy w przestworzach

O szczegółach wydarzenia i jego najciekawszych punktach opowiedział Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

– W minionym roku wielkie zainteresowanie wzbudził nocny pokaz Marka Choima. Stąd decyzja, żeby w tym roku wzbogacić pokazy o takie elementy. Zobaczymy więc jeszcze The Flying Dragons, czyli zespół motoparalotniarzy występujących z efektami pirotechnicznymi i prawdziwą gwiazdę, brytyjską grupę Airborne Pirotechnics – wymieniał szef MOK.

Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będą pokazy samolotów myśliwskich Su-22. Zostały zaplanowane podczas obu dni imprezy.

W sobotę świdnicką publiczność odwiedzą także Biało – Czerwone Iskry. Wśród latających gwiazd nie zabraknie również Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger. Swoje umiejętności pokażą też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds, Celfast Flying Team. Nad Świdnikiem zobaczymy także samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. W Świdniku zaprezentują się również trzy samoloty Piper Cub i Hatz Classic.

Będzie również miejsce dla maszyn współczesnych. Wśród nich zobaczymy w szyku dwie Wilgi, AN-2, Cessnę C – 152 i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Nie zabraknie także śmigłowców. Publiczność zobaczy pokazy dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i Sw-4. Możliwości Robinsona R44 zaprezentują instruktorzy z PWSZ w Chełmie, natomiast na jedynym w Polsce śmigłowcu Bolkow zobaczymy Marię Muś.

Atrakcje nie tylko na niebie

Atrakcyjnie zapowiada się również wystawa statyczna. Znajdzie się na niej 15 statków powietrznych, wśród nich historyczne już śmigłowce SM-1 i SM-2, a także m.in. śmigłowce Sokół, motoszybowce, szybowce i mniejsze samoloty.

– Na wystawie będzie można również oglądać wszystkie samoloty biorące udział w pokazie – dodaje A. Żurek.

Dodatkowo w strefie publiczności zostanie ustawiona replika samolotu Miles Magister i dwóch Fokkerów z czasów I wojny światowej. Widzowie będą mogli zobaczyć również sprzęt wojskowy z dwóch jednostek z terenu Lubelszczyzny, sprawdzić swoje siły na strzelnicy ASG oraz zajrzeć do trenażera czołgowego z Politechniki Lubelskiej. W strefie dla publiczności zostaną wystawione także latające modele RC w skali 1:10, dwie prezentacje przygotuje Strefa Historii. Swoje namioty będą miały również Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum w Dęblinie. Dopełnieniem wystawy statycznej będą zabytkowe motocykle, samochody i sprzęt wojskowy udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów.

W tym roku publiczność może liczyć również na występy gwiazd muzycznych. Zaplanowano je na niedzielę od godziny 18.00. Na scenie zaprezentują się Oragenek, Ania Dąbrowska i Enej.

Autobusem, pociągiem, samochodem

Na Świdnik Air Festival będzie można dotrzeć na kilka sposobów. – Zachęcamy przede wszystkim do korzystania z komunikacji publicznej – mówił A. Żurek.

Goście wydarzenia będą mieli do dyspozycji bezpłatną linię miejską, która będzie odjeżdżać z ul. Ruskiej, obok dworca PKS. Dowiezie podróżnych niemal do samego terenu pokazów. Również Pol Regio zwiększy na nadchodzący weekend ilość i wielkość składów pociągów kursujących do Świdnika. Wszystkie rozkłady są dostępne na stronie www.air-festival.pl.

Natomiast, ci którzy zdecydują się na dojazd własnym środkiem lokomocji będą mieć do dyspozycji parking płatny, przy samym terenie wydarzenia, lub bezpłatne wzdłuż ul. Żwirki i Wigury i na terenie miasta.

https://www.youtube.com/watch?v=7BXlFORCTcY

Last modified: 14 maja 2020

Zmień język »
Skip to content