Młodzi o Niezłomnych (foto)

Autor: |

„1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, 1951 roku, w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.” Tymi słowami zaczęło się dziś spotkanie w czytelni Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowane przez uczniów klas 4, 7 i 8.

Niecodzienna lekcja historii, podczas której młodzież opowiadała o wydarzeniach sprzed lat, była kierowana do ósmoklasistów. Ich rówieśnicy oraz młodsi koledzy i koleżanki przybliżyli genezę powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Opowiedzieli, skąd wzięła się ta organizacja, kto ją powołał i co wspólnego miała z nią Armia Krajowa.

Przypomnieli też o wydarzeniach z czasów II wojny światowej i konferencji jałtańskiej oraz skutkach, które przyniosła dla Polski. Wyjaśnili także, kim byli Żołnierze Niezłomni.

– Temat jest bardzo trudny. W rodzinnych rozmowach nie porusza się już tematów wojny oraz czasów powojennych tak, jak miało to miejsce kiedyś. Jeśli więc dzieci się tym nie interesują poza szkołą, nie zdobędą o nim wiedzy. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na dzisiejsze spotkanie, by chociaż trochę przybliżyć im te wydarzenia – wyjaśnia Beata Gawlik, nauczycielka historii, która wspólnie z Renatą Terlecką, nauczycielką religii oraz bibliotekarką Małgorzatą Klej zorganizowała wydarzenie. Dodaje: – Dla nich to powtórzenie wiadomości. Uczniowie uczyli się już o tym, jednak pech chciał, że wtedy mieli zdalne lekcje. Dlatego postanowiliśmy zebrać wszystko w całość i wyjaśnić im, że II wojna światowa wpłynęła na to, co działo się potem w Polsce.  

Oprócz informacji, młodzież przygotowała też występ wokalny i prezentację multimedialną.

Last modified: 28 marca 2022

Zmień język »