Młodzi ekolodzy na medal!

Autor: |

Fot. ŚDH Polana
5. Świdnicka Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Polana” zakończyła cykl leśnych zbiórek. Młodzi harcerze w ramach programu „EkoGromada i EkoDrużyna”, dowiedzieli się wielu interesujących faktów o środowisku oraz zdobyli sprawność „Młodego Ekologa”. Teraz rozpoczynają przygotowania do kolejnego etapu.

Projekt „EkoGromada i EkoDrużyna” to propozycja programowa utworzona przez Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, współdziałanie z przyrodą i zrozumienie procesów, które w niej zachodzą. W jego ramach członkowie „Polany” zrealizowali już dwa etapy. Jesienny „W świecie zwierząt”, zakończony w listopadzie ubiegłego roku oraz zimowy „Ja i otoczenie”, który harcerze zrealizowali kilka dni temu.

– Do podjęcia działań związanych z tą tematyką zainspirowało nas hasło ostatniego Betlejemskiego Światła Pokoju – „Światło Służby”. Na zbiórce przedświątecznej rozmawialiśmy o wartości pracy na rzecz innych ludzi i przyrody. Postanowiliśmy podjąć kroki zmierzające do przygotowania się do pełnienia służby. Nasz wybór padł na pracę na rzecz lasu, który znajduje się w bliskiej odległości od naszego ośrodka – mówi drużynowa Marta Kubiak.

Drugi etap członkowie „Polany” rozpoczęli wykonaniem ekologicznego kalendarza adwentowego, który zawisł w szkolnej świetlicy. Każdego dnia jej wychowankowie otwierali jedną z 24 paczek, dowiadując się ciekawostek o oszczędzaniu energii i segregacji śmieci. Młodzi harcerze uczestniczyli też w zbiórkach dotyczących leśnej flory i fauny. Podczas spotkań uczyli się zasad panujących w kniei oraz praktykowali prawidłowe zachowania – jak nie pozostawiać po sobie śladów i nie przeszkadzać mieszkańcom lasu. Zaciekawione tematyką dzieci wyraziły chęć poszerzenia swojej wiedzy, aranżując spotkanie online z pracownikiem Lasów Państwowych, który opowiedział o zimowym życiu roślin i zwierząt. Ostatnim zadaniem młodych ekologów było zgłębienie wiedzy na temat kosmetyków używanych w ich domach. Wnikliwa analiza składu pozwoliła im stworzyć własny, naturalny peeling do ciała, na bazie kawy i oleju kokosowego.

– Ostatnie spotkanie w ramach drugiego etapu było dla nas podsumowaniem. Zebraliśmy zgromadzone informacje i teraz możemy pochwalić się zdobyciem nowej sprawności Młodego Ekologa. To była dla nas świetna zabawa, z której wynieśliśmy dużo wiedzy. Przed nami nowe wyzwania, czyli trzeci, wiosenny etap projektu „W świecie roślin” – dodaje M. Kubiak. Ostatni czwarty etap ekoinspiracji rozpocznie się w lecie, pod hasłem „Wyjdź w świat!”

Last modified: 12 marca 2021