Mistrz honorowym obywatelem Świdnika (foto)

Autor: |

Dzisiaj, w sali plenarnej Urzędu Miasta odbyła się wzruszając uroczystość wręczenia aktu nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Świdnik Tomaszowi Wójtowiczowi, byłemu siatkarzowi, reprezentantowi Polski, mistrzowi świata i olimpijskiemu, który największe sukcesy świętował w barwach FKS Avia Świdnik. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta, radni, byli zawodnicy siatkarskiej, piłkarskiej i bokserskiej sekcji klubu, a także część siatkarzy tworzących aktualny skład 1-ligowej drużyny. Dokument wręczyli burmistrz Waldemar Jakson oraz Janusz Królik, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

– Tomasz Wójtowicz reprezentował FKS Avia Świdnik w latach 1972 – 78. Jego gra i praca promowała i rozsławiała nasze miasto w Polsce i na świecie. Tworzyła jego pozytywny wizerunek. Drużyna Avii była powszechnie znana, a postać Tomasza Wójtowicza budowała więzi między świdniczanami, bo więź bierze się z dumy, możliwości pochwalenia się osiągnięciami przedstawiciela naszej społeczności. Dzisiejsza uroczystość symbolicznie wprowadza Pana Tomasza do panteonu najbardziej zasłużonych dla miasta ludzi, którzy tu żyli, działali, odnosili sukcesy na miarę światową. Jego postać jest przykładem i wzorem dla młodzieży, ale też współczesnej drużyny Avii. Niedawno wydaliśmy książkę zatytułowaną „Dlaczego kocham Świdnik – 101 powodów”. Tomasz Wójtowicz ma w niej poczesne miejsce, ponieważ jest ważnym argumentem na udowodnienie tytułowej tezy – powiedział burmistrz Waldemar Jakson.

Laudację na cześć Tomasza Wójtowicza wygłosił radny Waldemar Białowąs, na co dzień przyjaciel mistrza.

– Bóg dał Panu wielki talent. Biblijny przekaz mówi, że jedni go pomnażają, inni zakopują. Pan swój talent pomnożył i dzięki ciężkiej pracy rozsławiał Pan miasto Świdnik i naszą ojczyznę. Dzisiaj, okazując wdzięczność i szacunek dla Pana osoby przekazujemy akt nadania tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnik przyznany przez Radę Miasta. Jesteśmy dumni, że był Pan związany z naszym miastem, dawał nam możliwość przeżywania niezwykłych emocji i wiele radości. O tym wszystkim wiemy i pamiętamy – dodał Janusz Królik, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Wzruszony bohater spotkania dziękował za wyróżnienie: – Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Jako Honorowy Obywatel Miasta Świdnik jestem dumny, że znalazłem się w gronie tak znaczących i godnych osób i że miasto Świdnik o mnie nie zapomniało. W 1972 roku rozpocząłem przygodę sportową z Avią, a z miastem związałem się emocjonalnie na następne lata. Z kolegami z drużyny osiągnęliśmy znaczące sukcesy, które, mam nadzieję, przyczyniły się również do promocji miasta. To podczas swojej przygody z Avią zdobyłem złoto olimpijskie i świata. O Świdniku nigdy nie zapominam wracając do przeszłych dni. Z ciekawością i radością obserwuję rozwój tego miasta, życząc jego włodarzom sukcesów w osiąganiu kolejnych celów.

Last modified: 21 września 2021