Mieszkanie z rynku wtórnego bez pośrednika – czy to dobry wybór?

Autor: |

Zakup mieszkania to sprawa, której nie można załatwiać pochopnie. Jednak często zależy nam na czasie, a także na tym, by cena była możliwie jak najkorzystniejsza. Na rynku wtórnym znajdziemy ładne, nie wymagające remontu mieszkania, a sporo zaoszczędzić można rezygnując z usług agencji nieruchomości.

Oferty sprzedaży mieszkań bez pośrednika zamieszczane są w popularnych serwisach internetowych. W Świdniku aktualne ogłoszenia sprzedaży lokali bezpośrednio od właścicieli znajdują się tutaj: https://adresowo.pl/mieszkania/swidnik-h/. Można również pytać wśród znajomych oraz szukać informacji w mediach społecznościowych.

Mieszkania na rynku wtórnym często są wyposażone i umeblowane, co jest dla wielu osób swego rodzaju udogodnieniem. Czy warto na własną rękę szukać mieszkania i o czym pamiętać, by kupić je bezpiecznie?

Zalety kupowania nieruchomości bez pośrednika

Agent może wykonać za nas całą pracę związaną z poszukiwaniem mieszkania i finalizacją zakupu. Jednak rezygnując z takiej wygody, zyskujemy coś innego. Oprócz tego, że oszczędzamy na prowizji, która może wynosić 2-3% ceny mieszkania, zyskujemy swobodę decydowania o wielu kwestiach. W trakcie poszukiwania odpowiedniego lokum mamy możliwość zmiany naszych preferencji i kryteriów odnośnie oczekiwanych warunków mieszkaniowych, metrażu, lokalizacji itp. Pośrednik nigdy tego nie zrobi, będzie trzymał się ściśle początkowych ustaleń.

Na własną ręką możemy oglądać tyle mieszkań, ile zechcemy oraz przeglądać dowolną liczbę ofert. Natomiast środki, które zaoszczędzimy na prowizji, możemy przeznaczyć na meble, aranżację wnętrza lub raty kredytu. Nie obawiajmy się, że nie poradzimy sobie w  kwestiach prawnych. Wszystkie procedury można bezpiecznie przeprowadzić korzystając z pomocy notariusza.

Mieszkanie na rynku wtórnym – sprawdź stan techniczny i prawny

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy zachować ostrożność. Dokładnie sprawdzić należy stan techniczny nie tylko mieszkania, lecz całego budynku. Zwróćmy uwagę na dach, schody, stan elewacji, izolację cieplną, wszelkie instalacje, okna, drzwi, rodzaj ogrzewania. Wiedząc dokładnie, w jakim stanie jest nieruchomość, możemy określić ewentualne koszty czekającego nas remontu.

Bardzo istotną kwestią jest także sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. O jego ocenę możemy poprosić zaufanego prawnika, lub samodzielnie zweryfikować na podstawie udostępnionych przez właściciela dokumentów. 

Należy upewnić się, czy mieszkanie na pewno jest własnością sprzedającego, prosząc go o okazanie umowy kupna/sprzedaży i aktu notarialnego lub zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej oraz księgi wieczystej. W księdze wieczystej znajdują się również informacje o zadłużeniu nieruchomości lub braku zadłużenia i o ewentualnym prawie do lokalu osób trzecich. Zwróćmy uwagę, czy mieszkanie nie jest obciążone hipotecznie i czy nie ma w nim zameldowanych lokatorów. Znając numer księgi wieczystej, znajdziemy ją bezpłatnie w internecie. Zapisy o obciążeniu hipotecznym znajdują się w dziale czwartym.

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 23 listopada 2021