„Między pasją a zagubieniem” (foto)

Autor: |

Burmistrz Miasta oraz firma Vulcan sp. z o.o. zaprosili do udziału w konferencji, która miała na celu rozwój działań profilaktycznych, związanych ze wsparciem zdrowia psychicznego. Podczas spotkania zwrócono uwagę na problemy związane z korzystaniem z technologii cyfrowych oraz na istotną rolę motywacji i pasji w osiągania celów.

– Pomysł konferencji zrodził się w czerwcu tego roku, podczas kongresu EduHoryzonty, organizowanego przez firmę Vulcan w Kołobrzegu. To zainspirowało mnie do podjęcia się tego wyzwania, co spotkało się z otwartością zarówno burmistrza, jak i zarządu firmy. Dziękuję więc wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszego spotkania. Pasja jest siłą, która napędza nauczycieli, wychowawców i pedagogów do działania. To dzięki niej angażują się w pracę, pomagają innym odkrywać świat i rozwijać ich potencjał. Zaangażowanie, z jakim wypełniają swoją misję, często ma swoją cenę. Ciągłe zmiany, dynamiczny rozwój technologii informacyjnej, intensywność pracy oraz rosnące wymagania ze strony rodziców i systemu sprawiają, że początkowa pasja zaczyna przygasać. Konferencja jest odpowiedzią na ten złożony problem. Chcemy utrzymywać płomień pasji, mimo trudności i wymagań codziennej pracy. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o siebie, aby pasja nie zmieniła się w źródło frustracji, ale pozostała motywacją do dalszej pracy – tłumaczyła Bożena Zapalska, naczelnik wydziału Zarządzania Oświatą.

Głos zabrał również burmistrz Marcin Dmowski: – Kilka tygodni temu obchodziliśmy 70-lecie naszego miasta. Nie mogliśmy zaprosić wszystkich, dzięki którym Świdnik tak pięknie się rozwinął, dlatego na ręce dyrektorów szkół złożyłem wtedy podziękowania za to, co robią Państwo dla tego miasta. Dziś, korzystając z okazji, osobiście Wam za to dziękuję. Rozwój Świdnika bazuje też na tym, jak jesteśmy wykształceni. Jeśli chodzi o edukację świdnicką, myślę, że wyniki, jakie nasze dzieci osiągają, świadczą o jej wysokim poziomie. To przede wszystkim Państwa praca. Wiem, że kosztuje ona dużo zdrowia psychicznego. Zależy mi na tym, by rozmawiać o zdrowiu psychicznym zarówno dzieci, jak i nauczycieli. Wiem również, jaka jest sytuacja demograficzna i znam obawy środowiska nauczycielskiego. Moją ideą, o ile będę mógł mieć na to wpływ, jest to, by nie ograniczać etatów nauczycielskich, ewentualnie zmniejszać liczebność klas. Dziś życzę dobrych wrażeń, wyciągnięcia ciekawych wniosków i tego, co najważniejsze: dużo zdrowia.

Świdnik współpracuje z firmą Vulcan od 25 lat, wykorzystując systemy i narzędzia informatyczne dla oświaty. Po raz pierwszy jednak zorganizowało wspólnie z firmą konferencję.

– Nasza współpraca ze Świdnikiem jest możliwa, ponieważ 36 lat temu Feliks Sapiński założył firmę Vulcan. Nie był to łatwy czas na to, by otworzyć biznes informatyczny, oparty na szkołach. Jego pasją, realizowaną do dziś, są wędrówki po górach. To z podróży po rumuńskich górach zaczerpnął nazwę firmy. Tematyka konferencji jest bardzo ważna, dziękuję za możliwość jej współtworzenia – powiedział Jan Oszust, wiceprezes firmy Vulcan.

Konferencja została podzielona na dwa panele. W pierwszym z nich, współorganizowanym przez Centrum Usług Społecznych, udział wzięła młodzież ze świdnickich szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. O tym, „Czym jest higiena cyfrowa i jak należy o nią zadbać?” opowiedział dr Maciej Dębski, natomiast Kinga Baranowska przygotowała wystąpienie pt. „O pasji i osiąganiu celów”.

Panel przygotowany dla dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli i wychowawców zawierał, obok prezentacji Macieja Dębskiego i Kingi Baranowskiej, również wystąpienie Iwony Nowak pt. „Między pasją a zagubieniem, czyli jak dbając o innych, zadbać o siebie”.

„Czym jest higiena cyfrowa i jak o nią zadbać?”

Maciej Dębski opowiedział o tym, jakie konsekwencje może nieść za sobą nadużywanie Internetu:

– Rozpraszaczy jest w dzisiejszym świecie bardzo dużo – telefon, konsola, media społecznościowe i wiele innych. Początkowo Internet, który dotarł do polskich mieszkań w 1996 roku, był drogim narzędziem. Dziś jest powszechnie dostępny. Na początku był narzędziem, dziś jest przestrzenią. Tam ludzie się poznają i rozstają, zakochują i zaprzyjaźniają, hejtują i „lajkują”.

Prelegent przedstawił też kilka zasad higieny cyfrowej, które pomogą nie uzależnić się od smartfona.

 „O pasji i osiąganiu celów”

Kinga Baranowska zabrała uczestników na wyprawę w góry. Himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, a na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka. Na wszystkie weszła bez używania tlenu z butli. Z wykształcenia geograf i psychoterapeuta. Podczas spotkania opowiedziała o tym, co jest najważniejsze, by osiągnąć cel, o wewnętrznej motywacji i wytrwałości, a także o pasji:

– Realizacje swoich zamierzeń dzielcie na mniejsze etapy, jak podczas wyprawy w góry – będzie łatwiej. Życzę pięknych Everestów, nie poddawajcie się nawet jeśli coś wydaje się bardzo odległe. Jak dążenie do celu podzielimy na kawałki, wszystko da się zrobić.

„Między pasją a zagubieniem, czyli jak dbając o innych, zadbać o siebie”

Iwona Nowak opowiedziała, jak nie zapomnieć o sobie. Tłumaczyła, że to nauczyciele są na pierwszej linii wsparcia dla swoich podopiecznych, a bez refleksji nad własnymi potrzebami i motywacją nie będą w stanie skutecznie pełnić swojej roli:

– Porozmawiamy na temat nas, nauczycieli. Coraz więcej mówimy o tym, że źle się dzieje ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi. Bardzo dobrze, że to zauważamy. Czas również pochylić się również nad naszym zdrowiem psychicznym, w myśl maksymy, że „dobry ratownik, to żywy ratownik”.

Last modified: 12 listopada 2024

Zmień język »
Skip to content