Miasto z klimatem

Autor: |

Świdnik bierze udział w projekcie „Miasto z Klimatem 2.0 – mechanizm wsparcia dla miast”, realizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W tym roku ocenie podda się 88 miast, w tym 4 z województwa lubelskiego.

Projekt zakłada analizę działań podejmowanych przez samorządy, której celem jest zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki ekologicznej i klimatycznej. Ocena prowadzona jest w pięciu kategoriach. Jako pierwszą pod lupę bierze jakość powietrza. Kolejna kategoria to zieleń miejska, w której uwzględniane są, między innymi, powierzchnia parków i terenów zieleni osiedlowej, przyrost nasadzeń drzew oraz wydatki na zagospodarowanie i utrzymanie zieleni w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Co ciekawe, jeśli chodzi o Świdnik, kwoty wydawane w 2019 roku wynosiły 66,42 zł na osobę, a już w 2020 roku 154,71 zł.

– Świdnik powierzchniowo ma bardzo duże pokrycie zielenią. Nie tylko dzięki lasowi Rejkowizna, który stanowi duży teren, ale też licznym nasadzeniom. Być może, jako mieszkańcy, nie zauważamy tego na pierwszy rzut oka, bo większą uwagę zwracamy na inwestycje, jednak osoby z zewnątrz często to podkreślają. Zdarza się, że realizując jakieś działania, musimy zdecydować się na wycinkę. Zawsze jednak dokładnie analizujemy ten krok, by nie był pochopny – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Dodaje: – Staramy się, by w mieście było jak najwięcej zieleni, co pokazuje budowa czterech nowych parków. Również przy okazji takich inwestycji, jak place zabaw, stawiamy na naturę. Dobrym przykładem jest ten przy ul. Wrzosowej, gdzie zamiast syntetycznych materiałów wybraliśmy ekologiczne czy skwer przy ul. Środkowej. Takie konkursy, jak ten, w którym bierzemy udział, są zwieńczeniem naszej pracy i pokazują, w jakim kierunku idzie miasto. Przede wszystkim jednak liczy się dla nas to, jak te działania odbierają mieszkańcy.

Transformacja energetyczna

W badaniu ocenie podlega także transformacja energetyczna, która pokazuje, ile budynków posiada instalacje OZE.

– Zrealizowaliśmy sporo projektów na instalacje fotowoltaiczne. Teraz czekamy na koleje możliwości. Wiemy, jak ważna jest transformacja energetyczna i że w najbliższych latach energia pozyskiwana z węgla zostanie wygaszona, dlatego chcemy reformować także jednostki nam podlegające – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Przykładem obiektów zasilanych zieloną energią jest, na przykład Park Avia, który posiada instalacje fotowoltaiczne. W podobnym kierunku będzie szła nowoczesna hala sportowa, planowana na miejskiej działce przy ul. Roweckiego-Grota.

– Panele słoneczne pojawią się też na nowej hali, która powstanie przy Szkole Podstawowej nr 3. Staramy się, by w nowych inwestycjach wykorzystywać ekologiczne trendy – dodaje M. Dmowski.

Zielono-niebieska infrastruktura

Zgłoszone do konkursu miasta będą również oceniane w kategoriach transport zeroemisyjny oraz retencja miejska. Choć po Świdniku jeszcze nie jeżdżą ekoautobusy, są już pierwsze przymiarki.

– Testowaliśmy autobus niskoemisyjny. To, czy pojawi się na naszych ulicach, zależy od funduszy – tłumaczy Marcin Dmowski. Dodaje: – Retencja wody to również zagadnienie, które chcemy realizować w mieście. Mamy zgłoszony projekt do Ministerstwa Środowiska i Klimatu, który nazywa się „Zielono-niebieska infrastruktura”. W jego ramach chcemy stworzyć zbiorniki na deszczówkę dla mieszkańców. Myślę, że lada dzień poznamy wyniki. Mamy też dużą inwestycję, czyli dopiero co oddany do użytku kolektor wód opadowych. Zbiera wodę, ale także oczyszcza ją i wprowadza z powrotem do ekosystemu. To naprawdę duży projekt, który ekologię stawia na pierwszym miejscu. Z myślą o gospodarce wodnej chcemy stworzyć ogrody deszczowe przy placu Konstytucji 3 maja. Takie inwestycje przewidujemy też w różnych innych miejscach. Wiadomo, że klimat się zmienia. W tej chwili mamy do czynienia z silnymi ulewami, które jednak pojawiają się bardzo rzadko.

Samorządy wyróżnione w analizie otrzymają tytuł „Miasta z Klimatem” w jednej lub kilku kategoriach. Nagrodzeni zostaną objęci doradztwem strategicznym, koordynowanym przez Instytut Ochrony Środowiska i finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo, w ramach ministerialnych działań, przeprowadzony zostanie konkurs „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Inicjatywa ma na celu promocję nowoczesnych i efektywnych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększeniu odporności miast na skutki zmian klimatu.

Last modified: 12 lipca 2021

Zmień język »