Miasto się rozrasta

Autor: |

Dwie miejskie działki przy ul. Gen. Roweckiego „Grota” za chwilę przejdą w nowe ręce. Do przetargu zgłosiła się świdnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Pozostałe dwie nie znalazły nabywców, ale jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, przy sprzedaży działek nie chodzi o pośpiech.

Po wschodniej stronie al. Armii Krajowej już rośnie nowe osiedle. Wszystko wskazuje na to, że do obecnych inwestorów dołączy kolejny. Pod koniec ubiegłego roku przy ul. Gen. Roweckiego „Grota” wystartowała budowa Mieszkania Plus.

W jej ramach powstają dwa bloki ze 108 lokalami. Radni uchwalili już zasady przyznawania mieszkań. Nabór jeszcze nie ruszył, choć zainteresowanych nie brakuje. Zostanie ogłoszony na pół roku przed oddaniem bloków.

Przy ul. Gen. Roweckiego „Grota” buduje także lubelska firma TTS Developments. Firma kupiła działki od miasta i planuje powstanie czterech trzypiętrowych budynków. Na tym jednak nie koniec. Kilka miesięcy temu przedstawiciele ratusza podjęli decyzję o sprzedaży czterech kolejnych działek położonych na os. Wschód. Na wszystkich mogą powstać bloki, co z kolei oznacza, że osiedle znacznie się powiększy.

– Kolejne bloki to również nowi mieszkańcy, którzy wybierają Świdnik. Dla nas to dobry znak i prognostyk na przyszłość – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Dwie z czterech

Tereny na sprzedaż są w kształcie prostokątów, od nieco ponad 0,5 do 0,6 ha.  Najtańsza z działek była wyceniona na 1,614 mln zł. Kolejne dwie, o porównywalnej wielkości, były o kilkadziesiąt tysięcy złotych droższe. Najwięcej trzeba było zapłacić za czwartą, ponad 0,6 hektarową. Wyceniono ją na ponad 1,8 mln zł.

Chętni mieli czas na zgłaszanie się do przetargu do połowy października. Zgłosił się jeden, ale z ofertą kupna dwóch działek. Zaproponowane ceny nieco przewyższały kwotę wywoławczą. Po zakończeniu procedury okazało się, że miejskie tereny kupi Spółdzielnia Mieszkaniowa.

– Udało się nam sprzedać za dobrą cenę dwie działki z czterech – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Jesteśmy zadowoleni. Tegoroczny plan dochodów z tego tytułu już przekroczyliśmy, a przed nami jeszcze kilka przetargów.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że nie chcą spieszyć się ze sprzedażą pozostałych dwóch działek.

– Jesteśmy w dosyć specyficznym czasie, trwa pandemia, co również wpływa na decyzje przedsiębiorców i deweloperów. Mamy stabilną sytuację finansową, możemy poczekać z kolejnymi przetargami – dodaje M. Dmowski.

Jeszcze w listopadzie mogą rozstrzygnąć się także losy dawnego budynku Urzędu Miasta. Nieruchomość, wraz z działkami na których stoi i parkingiem, została po raz kolejny wystawiona na sprzedaż. Z tą jednak różnicą, że nowy właściciel nie tylko będzie mógł w tym miejscu prowadzić działalność handlową czy usługową, ale również wybudować blok.

Last modified: 1 lutego 2021