Menedżer z pasją

Autor: |

Kolejnym „Menedżerem z pasją” jest w naszym cyklu Marek Słotwiński, od 1990 roku członek zarządu, a od 2008 roku prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku.

– Kim jestem zawodowo i prywatnie…

– Zawodowo jestem inżynierem budownictwa. Od 1990 roku zastępcą prezesa zarządu do spraw technicznych, a od marca 2008 roku prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej. Prywatnie jestem szczęśliwym mężem żony Danuty.

– Moja firma…

– Przede wszystkim nie jest moja. Jest własnością wszystkich spółdzielców. Mam szczęście nią zarządzać. Myślę, że spółdzielnia dobrze kojarzy się mieszkańcom Świdnika. Dzięki niej miastu przybywa mieszkań, nieprzerwanie od 1957 roku. W zasobach spółdzielni mieszka około 20 tysięcy osób, czyli połowa świdniczan. Te proporcje nieco się zmieniają, ponieważ powstają nowe podmioty zajmujące się podobną działalnością, ludzie budują własne domy, ale wciąż jesteśmy liderem. Dużym sukcesem spółdzielni jest moim zdaniem fakt, że pomimo różnych kryzysów, ciągle budujemy nowe mieszkania. Spółdzielnia, która tylko administruje istniejącymi zasobami, zatraca istotę sensu swojego istnienia. Od 1990 roku postawiliśmy 77 budynków, z 2113 mieszkaniami. Ogółem spółdzielnia posiada 208 budynków mieszkalnych, 8519 mieszkań i 10 pawilonów handlowych. Tylko trzy spółdzielnie lubelskie mogą pochwalić się większą liczbą mieszkańców. Obecnie zatrudniamy nieco ponad stu pracowników.

– Doświadczenie zawodowe…

– Zaczynałem w spółdzielni, w 1976 roku, od stanowiska konserwatora-elektryka w administracji osiedlowej. Wkrótce potem awansowałem na stanowiska inspektora technicznego. W międzyczasie studiowałem wieczorowo i zdobyłem tytuł inżyniera budowlanego na Politechnice Lubelskiej, następnie uprawnienia budowlane. W 1985 roku przeszedłem do pracy w Zakładzie Budownictwa Kolejowego. Pracowałem tam 5 lat, po czym zdecydowałem się przystąpić do konkursu na członka zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej. Zostałem wiceprezesem do spraw technicznych.

– Najważniejsze wydarzenie w życiu zawodowym…

– Wygranie dwóch konkursów: na członka zarządu spółdzielni w 1990 roku i w związku z przejściem Andrzeja Ćwieka na emeryturę, konkursu na prezesa w roku 2008.

– Co jest najważniejsze w byciu szefem?

– Najważniejsze to rozumieć ludzi. Wymagać, ale też być ich opiekunem.

– Moje zainteresowania…

– Przede wszystkim piłka nożna. Byłem zawodnikiem młodzieżowych drużyn Avii, grałem w Piaskovii, Świdniczance…

– Świdniczanka to taki lokalny, świdnicki odpowiednik słynnego, amerykańskiego Cosmosu – klubu, w którym piłkarscy celebryci kończyli kariery.

– Ale też przysparzali mu ligowych punktów. Potem grałem w amatorskiej halówce. W pierwszej edycji rozgrywek zdobyliśmy 2. miejsce w I lidze, w barwach Spółdzielni Mieszkaniowej. Ciągle grywam w piłkę i w hali, i latem, na Orliku. Kiedyś grywaliśmy w hali Avii składem: Mieczysław Majewski. Janek Zaleski, Tomek Giełzak, Włodek Stańczyk, Marian Chałas, Józek Zygmontczuk, Tadzio Skaliński…długo by wymieniać. Moja piłkarska pasja każe mi polecieć czasami na Wyspy, zwłaszcza na mecze Arsenalu. Pewnego razu wylecieliśmy ze Świdnika, ale powrót był niespecjalnie udany, ponieważ z powodu fatalnych warunków atmosferycznych przekierowano nas do Rzeszowa. W Rzeszowie nie było wcale lepiej, więc autobus wiozący nas do Świdnika pokonał trasę w pięć godzin. Ale wypraw na Wyspy nigdy nie żałowałem. Kolejna moja pasja to wycieczki rowerowe w towarzystwie kilku kolegów. Kiedyś rozpędziliśmy się pokonując 90 kilometrów, ale zwykle jest to 30-40 kilometrów, czyli idealny dystans, żeby się przewietrzyć. Lubię też grzybobranie, a może nawet bardziej same spacery po lesie, które mnie uspokajają. No i pracę w ogrodzie przy domu oraz wyjazdy na działkę nad jezioro Sumin.

Jan Mazur

Last modified: 3 września 2020