Menedżer z pasją

Autor: |

Kolejnym menedżerem z pasją, którego przedstawiamy w naszym cyklu jest Henryk Załęski, były pracownik, między innymi Zakładu Doświadczalnego WSK PZL-Świdnik.

– Zawodowo i prywatnie jestem…

– Zawodowo jestem inżynierem mechanikiem. Ukończyłem Politechnikę Warszawską. Prywatnie jestem żonaty, mam dwoje dorosłych dzieci, które są lekarzami.

– Moja firma….

– Było ich kilka w karierze zawodowej. Ostatnia, prywatna, to założony w 1989 roku zakład wytwarzający materiały budowlane. Powstał w spółce z Janem Nitkowskim. Myślę, że stanowił ewenement w naszej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ istniał i rozwijał się jako spółka cywilna ponad 20 lat. Działa nadal, z powodzeniem, ale już bez mojego aktywnego udziału.

– Moje doświadczenie zawodowe…

– …Jest dosyć bogate. Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w Zakładzie Napraw Silników w Ostródzie. Szybko zorientowałem się jednak, że nie jest to miejsce, w którym mógłbym się rozwijać. Dlatego, po trzech miesiącach zapukałem do bramy WSK Świdnik. Dyrektor Aleksander Smolarkiewicz zapytał mnie: – Dlaczego wybrał pan ten zakład? – Bo chcę się dalej uczyć i rozwijać – odparłem. I tak było. Zostałem przyjęty do biura konstrukcyjnego. W 1963 roku powierzono mi tworzenie działu prób motocykli. Wyjeżdżałem na zagraniczne szkolenia w charakterze instruktora. Później uczestniczyłem w projektowaniu aparatury agrolotniczej, która w polskich warunkach okazała się bardzo nowoczesna, wyprzedzająca wszelkie powstające w kraju konstrukcje. W 1989 roku podjąłem decyzję o opuszczeniu zakładu. Był to krok podyktowany potrzebą zapewnienia rodzinie lepszego bytu materialnego. Chciałem, by moje dzieci nie rozproszyły się po świecie, żebyśmy zostali razem. Dlatego z Janem Nitkowskim założyliśmy wytwórnię materiałów budowlanych. Pierwsze przyrządy wykonywaliśmy samodzielnie. Wykorzystywane są do tej pory. Z biegiem czasu zakład się rozrastał i zwiększał asortyment produkcji. Po trzech lata zacząłem budowę domu dla siebie i dzieci. W 2012 roku przeszedłem na emeryturę.

– Najważniejsze wydarzenie w życiu zawodowym…

– Było ich kilka, ale powiem o nietypowym. W pewnym okresie rozpocząłem współpracę z czasopismami Motor oraz Technika Lotnicza i Motoryzacyjna. W sumie napisałem kilkadziesiąt artykułów. Podpisywałem się pod nimi jako pracownik Zakładu Doświadczalnego WSK. Co zabawne, początkowo nie budziło to sprzeciwów, jednak z czasem, gdy artykułów ukazało się więcej, zwrócono mi uwagę, że nie jestem jedynym inżynierem zatrudnionym w tym dziale. Od tego czasu podpisywałem się tylko imieniem i nazwiskiem.

– Najważniejsze w byciu szefem jest…

– Przekonanie ludzi, że to co robią ma sens ekonomiczny i społeczny. Że jest pożyteczne. Można wytwarzać produkty skomplikowane, innowacyjne i… nikomu niepotrzebne. Można też produkować rzeczy proste, ale poszukiwane na rynku. Oczywiście zaangażowanie powinno być również doceniane materialnie.

– Moje zainteresowania to…

– Bywam czasami w zakładzie, gdzie staram się służyć radą i doświadczeniem. Dużo czasu poświęcam rodzinie. Jestem szczęśliwy, że udało mi się uniknąć jej rozproszenia. Pomagamy sobie wzajemnie, możemy na siebie liczyć. Śledzę nowinki techniczne i mam w tej sprawie wielkiego sojusznika. Jest nim wnuk. Właściwie to on bardziej motywuje mnie do aktywności i przyswajania wiedzy niż ja jego. Poza tym mam duży ogród, który staram się utrzymać w jak najlepszym porządku.

Jan Mazur

Last modified: 4 czerwca 2020