Matematyka bez tajemnic

Autor: |

fot. II LO / Od lewej: Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1, Malwina Sarzyńska, Julia Płońska, Milena Binięda, Katarzyna Wilk-Lemparty, nauczycielka matematyki.
…a przynajmniej dla uczennic klasy IIIA3 II Liceum Ogólnokształcącego, które wzięły udział w jesiennej sesji ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej „Olimpus”. Świdniczanki rozwiązały test i znalazły się w gronie laureatów.

Zadaniem uczestników matematycznej rywalizacji było znalezienie odpowiedzi na 30 pytań, przygotowanych przez kadrę Olimpusa. Do każdego podane zostały 4 jej wersje, z których żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie mogły być poprawne. Licealiści zmierzyli się z takimi zagadnieniami, jak na przykład: rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, stereometria, funkcja kwadratowa.

Najlepiej z zadaniami poradziła sobie Milena Binięda, która w ogólnopolskich zmaganiach zajęła pierwsze miejsce. W nagrodę dostała dyplom laureata oraz książkę. To nie pierwsza styczność uczennicy z olimpiadą. Brała już udział w ubiegłorocznych sesjach jesiennej i zimowej, w tej ostatniej zyskując 7 miejsce i tytuł laureata. Licealistkę znamy już z konkursów artystycznych i humanistycznych, a także licznych osiągnięć na recytatorskiej niwie. Skąd więc matematyka?

– Jej podstawy zdobyłam pod kierunkiem pani profesor Beaty Zarosińskiej, która wzbudziła we mnie zainteresowanie tym przedmiotem, dlatego idąc do Gimnazjum nr 3, wybrałam klasę o takim profilu – opowiada Milena. – Dzięki zaangażowaniu pana profesora Piotra Błądka i sposobowi przekazywania przez niego wiedzy, bardzo dobrze napisałam egzamin gimnazjalny i dostałam się do klasy z rozszerzoną matematyką w II LO. Do olimpiady przygotowywałam się podczas zajęć koła matematycznego, prowadzonych przez panią Katarzynę Wilk-Lemparty. Uczestniczyłam też z czwórką kolegów z klasy w zajęciach z  wykładowcami UMCS. Do tego także zaangażowała nas Pani Profesor. Jestem jej bardzo wdzięczna za motywowanie mnie do brania udziału w konkursach i za gigantyczny zastrzyk wiedzy. To właśnie z matematyką wiążę przyszłość, ale recytacja pozostanie moją pasją. Dzięki własnej pracy idę do przodu, natomiast dzięki odpowiednim ludziom wiem, w którym powinnam iść kierunku.

Dziewiąte miejsce wywalczyła Malwina Sarzyńska, zaś dwunaste przypadło Julii Płońskiej. Dziewczęta otrzymały dyplomy laureata.

Malwina również nie jest debiutantką „Olimpusa”, brała już udział w kilku poprzednich sesjach. Przygotowywała się do testu, rozwiązując arkusze z ubiegłych lat. Pomogło jej też ciągłe ćwiczenie sprawności rachunkowej i robienie zadań: – Konkurs nie jest szczególnie trudny, jeśli chodzi o zakres materiału. Trudniejsze jest to, że trzeba bardzo szybko liczyć, nie można używać kalkulatora, więc łatwo się pomylić. Nie spodziewałam się, że osiągnę tak wysoki wynik. Jestem bardzo zadowolona. Mam teraz jeszcze większą motywację do nauki matematyki, bo widzę, że moja praca przynosi efekty.

– W Olimpusie brałam już udział kilka razy. Swoje umiejętności sprawdzam w nim chyba od 1 klasy liceum. Jeżeli chodzi o poziom trudności, jest porównywalny z poziomem zadań na lekcji matematyki. Jestem bardzo zadowolona z wyników. Uważam, że 12 miejsce w Polsce to dobre osiągnięcie – mówi Julia.

17 stycznia odbyła się II sesja zimowa. Wzięli w niej udział uczniowie klas matematycznych II LO. Wyniki poznamy do końca lutego. Opiekunami uczestników są nauczycielki matematyki: Monika Szymaniak i Katarzyna Wilk-Lemparty.

Last modified: 3 lutego 2022

Zmień język »
Skip to content