Malarstwo łączy pokolenia

Autor: |

Galeria Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej ponownie otwiera się dla świdniczan. Po długiej przerwie, mieszkańcy obejrzą wystawę dwóch artystów: Mariusza Kiryły oraz Patryka Parchety.

To nie pierwsza wystawa artystów w bibliotece. Patryk Parcheta przedstawił swoje prace w lipcu ubiegłego roku. Zaś we wrześniu Mariusz Kiryła wziął udział w ulicznym happeningu z okazji 25-lecia pracy artystycznej. Tym razem artyści połączyli siły i stworzyli wspólną ekspozycję pt. „Malarstwo łączy pokolenia”.

Mariusz Kiryła jest dobrze znany świdnickiej społeczności. Artysta jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Uwielbia malarstwo plenerowe. Od wielu lat poświęca się fotografii. Jego zdjęcia są publikowane w internecie oraz w prasie drukowanej. Artysta jest również autorem projektów okładek wielu książek dotyczących Świdnika. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta.

Patryk Parcheta studiował malarstwo na UMCS w Lublinie, po czym przeniósł się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie uczy się na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Artysta łączy rysunek z barwną farbą. Stosuje powielenie i multiplikowanie postaci oraz portretów. W ten sposób zaznacza ruch w swoich obrazach. Prace, które prezentuje to malarstwo w technice własnej na surowym, niepokrytym gruntem, płótnie. Tworzy także rysunki z wykorzystaniem węgla, sepii oraz kredy.

Wystawa znajduje się w galerii biblioteki przy ulicy Niepodległości 13. Obrazy możemy podziwiać do 26 lutego. Wstęp wolny.

Last modified: 1 lutego 2021