Mają haka na raka

Autor: |

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w ogólnopolską akcję edukacyjną, promującą profilaktykę nowotworową.

Patronat medialny nad działaniami licealistów objął Głos Świdnika.

W II LO powstało 5 pięcioosobowych grup. Ich zadaniem jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów płuc, a następnie przekazanie zdobytej wiedzy jak największej liczbie osób, nie tylko w szkole, ale także w środowisku lokalnym.

– Ilość zachorowań na nowotwory płuc jest coraz większa. Być może, dzięki realizowanym akcjom, sprawimy, że dorośli i młodzież zaczną im zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Koncentrujemy się głównie na walce z paleniem, by uświadomić rodzicom i rówieśnikom, którzy sięgają po papierosy, jak bardzo sobie szkodzą – wyjaśniają swój udział w programie dziewczyny z klasy II b.

W ramach programu “Mam haka na raka” świdniccy hakowicze przeprowadzili już godziny wychowawcze. Ogłosili również konkurs dla gimnazjalistów na najlepszy plakat, dotyczący problematyki nowotworów płuc. Prowadzą blog: hakowicze.blogspot.com.

– 4 lutego, o godz. 12, w kinie Lot odbędzie się “Dzień Hakowicza”- prezentacja i happening, z udziałem licealistów oraz gimnazjalistów – mówi Magdalena Skwarczyńska-Zuch, opiekunka jednej z grup. – Na spotkanie zapraszamy mieszkańców Świdnika. Będziemy zbierać maskotki dla chorych dzieci oraz podpisy osób, które popierają wprowadzenie do programu nauczania podstawowej wiedzy onkologicznej. Młodzież opracuje również projekt kampanii, zachęcającej do korzystania z badań profilaktycznych, który zostanie zgłoszony do konkursu “Znajdź haka na raka”. Najlepszy pomysł zostanie opracowany przez agencję reklamową i zaprezentowany całej Polsce w ramach ogólnokrajowej kampanii społecznej.

Na zdjęciu (od lewej): Natalia Kaszewska, Małgosia Świtek, Milena Kłapeć, Natalia Śląz (uczennice IIb), Magdalena Skwarczyńska-Zuch przygotowują kolejne działania w ramach akcji “Mam haka na raka”.

źródło: Głos Świdnika

Last modified: 2 lipca 2020