Ludowo u św. Kingi

Autor: |

Tegoroczne „Muzyczne wieczory u św. Kingi” rozpocznie koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Spotkanie pod tytułem „Pieśni ludowe” odbędzie się dziś, o godz. 19.00, w kościele przy ul. Klonowej 16A. Wstęp wolny.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. W jego repertuarze znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski.

Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość grupy, która od ponad 70 lat porywa publiczność w kraju i za granicą, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

W Świdniku zaprezentują się soliści, chór i orkiestra zespołu, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego i z przygotowaniem Mirosława Ziomka, ukazując bogactwo polskich pieśni ludowych. Do większości z nich muzykę napisał Tadeusz Sygietyński, natomiast adaptacji tekstów ludowych dokonała Mira Zimińska-Sygietyńska.

Głosowali mieszkańcy

Niedzielny koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie i Chór św. Kingi, realizowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Świdnik. W głosowaniu projekt otrzymał 1095 głosów mieszkańców.

– Serdecznie zapraszamy na wieczór pełen artystycznych wrażeń. Liczba widzów będzie zgodna z wytycznymi i reżimem sanitarnym. Na zewnątrz ustawimy telebim, więc będzie również możliwość obejrzenia koncertu na świeżym powietrzu – mówi Magdalena Celińska ze stowarzyszenia. Dodaje: – Wcześniejsze spotkania, organizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, promujące muzykę literacką z wartościowym tekstem, wykonywaną przez znanych i lubianych artystów, na przykład Stanisławę Celińską, Alicję Majewską czy Mieczysława Szcześniaka, cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem wśród mieszkańców. Mamy nadzieję, że nasze tegoroczne propozycje również przypadną im do gustu.

Last modified: 21 maja 2021